"Fisiowanie" - patent na każdą życiową sytuację:)"Miło szaleć, kiedy czas po temu" - te słowa ojca literatury polskiej zostały zaadaptowane przez autorkę do współczesnych czasów i realiów dobrze znanych młodym odbiorcom. A choć książka adresowana jest do najmłodszych, to zapewne czytać ją im będą rodzice, babcie, dziadkowie - i będzie to także dla nich cenna i pouczająca lektura;)

Marylka wydawać się może nieco roztrzepanym, działającym zbyt impulsywnie dzieckiem. Ma zaskakujące pomysły, niekonwencjonalne podejście do codziennych spraw, ale też zmysł obserwacji, wielką wrażliwość, empatię, które pozwalają jej dostrzec potrzeby innych, pomóc, pocieszyć, służyć wsparciem. 

Mała bohaterka przeżywa różne przygody - oczywiście wiele dzieje się w przedszkolu, ma też starszego brata, więc i relacje rodzinne jak temat opowieści o perypetiach Marylki się pojawiają. Rodzice i babcia to rzecz jasna także bardzo ważne osoby w życiu dziewczynki - i choć czasem utyskują na fisiowanie, to potrafią ochoczo włączyć się w realizację jej zwariowanych, niebanalnych, oryginalnych pomysłów. 

To bardzo ciepłe, radosne, krzepiące historie - miło się ich słucha, zatem przygotujcie się na prośby najmłodszych - "Jeszcze jedno!" i wielkie zdziwienie z dużą dozą żalu: "To już ostatnie?!" - takie to opowieści:) 

Bardzo różne tematy porusza autorka w opowiadaniach o prawie sześcioletniej Marylce - są zabawne historyjki, zwariowane pomysły, chwile wesołe, ale i problemy, które dzięki inwencji i otwartości dziewczynki znajdują rozwiązanie. 

Lektura dostarcza i rozrywki (wiele tu zabawnych historii - o czekoladzie schowanej do brzuszka, o niecodziennej "przytulance" kupionej na pociechę chorej Marylce), ale też i uczy odpowiedzialności, pokazuje dobre relacje w rodzinie oraz sposoby na zjednanie sobie sympatii koleżanek, kolegów. Mała bohaterka ma też futrzastego przyjaciela - kota Balona - historia jego pojawienia się w rodzinie dziewczynki jest wzruszająca, a sposób jego traktowania przez Marylkę wart naśladowania (jest ona w ogóle bardzo wrażliwa na los zwierząt). 

Po przeczytaniu tej książki utwierdzimy się w przekonaniu, że fisiowanie przystoi czasem każdemu;) Są takie sytuacje, że bez niego ani rusz! Wiele dobrych rzeczy może się zadziać, gdy spróbujemy zadziałać inaczej, niesztampowo, zgodnie z tym, co nam dyktuje serce lub wyobraźnia. Nam się marzy, by Marylka przeżyła jeszcze mnóstwo takich sympatycznych przygód - wiemy doskonale, że pofisiować można nie tylko będąc przedszkolakiem!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki "Fisiowanie"
Autor: Barbara Stenka
Ilustrator: Bernadetta Całużyńska
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Format: 16,8x22 cm
ISBN:  978-83-7672-538-3
Komentarze