"Matka Polka" - skarb w dużym wymiarze;)
Imię Apolinary nie należy do najczęściej spotykanych, co może budzić u noszącego je dziecka sprzeciw. Ale z drugiej strony - to "spadek" po prapradziadku, no i skoro wybrała je tak niezwykła i wyjątkowa mama jak tytułowa "matka Polka", to można jakoś się z tą sytuacją pogodzić;) 

Powiedzieć o niej, że jest nietuzinkowa, to bardzo oględnie ująć temat;) Jest po prostu nadzwyczajna! Ma niebanalne pomysły, z nią przytrafiają się takie przygody, że wspomnienia o nich pozostaną żywe przez lata (albo i dziesiątki lat!), zaskakuje i zadziwia, wyratuje z każdej opresji. Matka Polka jest wymarzoną mamą;), choć przecież tak nieidealną - niespecjalnie przejmuje się porządkami, kwestie posiłków niezbyt ją obchodzą, gdy jakaś sprawa ją zafrapuje, to jest nią pochłonięta bez reszty. Ale z równym zapałem poświęca czas synowi, organizuje wymarzone urodziny, zintegruje sąsiadów podczas wielkiej uroczystości dla wszystkich mieszkańców podwórka. Równie bliska jest jej tematyka pirackich bitew morskich, jak i współczesne problemy wynikające ze stechnicyzowania oraz zinformatyzowania świata.

Wygląda także ekscentrycznie, zatem nie pozostaje niezauważona (burza rudych włosów, piegi, sfatygowane trampki noszone przez cały rok, okazały wzrost). Choć sporo słów już tu padło na jej temat, to podejrzewam, że nawet sobie nie wyobrażacie, co może się u jej boku przytrafić! Bitwa morska (na jeziorze;)) z piratami uwielbiającymi warzywa, spotkanie ze Świętym (?) Mikołajem (dość ekscentrycznie się zachowującym), matka Polka-duplikat o wrogich zamiarach, zaskakujące zetknięcie się z potworem z gry komputerowej, tajemnicze zbiory w piwnicy - każdy kolejny rozdział utwierdza nas w przekonaniu, że dla tytułowej bohaterki nic nie jest niemożliwe. W codzienność wkracza magia, fantazja, dzieją się zdarzenia jakby z innych planów czasowych,  podporządkowane zamiarom i intencjom matki Polka. Przekonamy się też, że i ona miewa chwile zwątpienia, czasem boi się... Jak każda mama martwi się o swoje dziecko - i refleksje z tego rozdziału wynikające warto mieć na uwadze. Podobnie jak i te wynikające z opowieści o grach komputerowych, o świecie reklam...

Niebanalna i bardzo wciągająca jest ta historia - zaciekawi, rozbawi, skłoni do zastanowienia się nad pewnymi kwestiami. Dobra lektura i dla młodych, i dla starszych odbiorców!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Matka Polka"
Autor: Zuzanna Orlińska
Ilustrator: Mikołaj Kamler
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-7672-522-2Komentarze