"Najwyższa góra, najgłębszy ocean" - poznajemy niebagatelne osiągnięcia przyrody;)Najmłodsi - nomen omen;) - lubią wszystko, co jest "naj";) Zatem uwielbiają dopytywać o wszelkie intrygujące kwestie zawarte w tytule, a także na stronach tej arcyciekawej pozycji. Największe, najdłuższe, najwyższe i najszybsze - przyroda nieożywiona i ożywiona zaskakuje nas wymiarami, możliwościami. To ciekawi, wywołuje okrzyki zachwytu, poszerza wiedzę. 

Autorki wpadły na niecodzienny pomysł, jak zaznajamiać z bogactwem otaczającej nas przyrody. W czasach, gdy żyjemy nieco od niej oddaleni, znalezienie patentu przekonującego, że jest ona warta uwagi, to rzecz bardzo cenna. Zebrane i zestawione informacje o rozmaitych rekordach przyrody dotyczących pokazują, że to nie tylko rachityczne drzewka na osiedlowych skwerkach czy coraz to zmniejszające się obszary leśne, są przecież niebosiężne szczyty, olbrzymie głębie oceanów, drzewa, których wiek jest wprost nie do wyobrażenia. Zwierzęta imponują i wytrwałością w pokonywaniu wielkich dystansów podczas migracji, ale też niezwykłymi przystosowaniami do warunków zewnętrznych. 

Bogactwo i różnorodność wiadomości w tej pozycji zawartych pokazuje moc przyrody. To wartościowa pozycja dla wielbicieli fauny, flory, natury, ale i dla mniej może do tej pory zainteresowanych tą tematyką. Naturalna ciekawość najmłodszych dotycząca wszelkich maksymalnych osiągnięć może przerodzić się w chęć zgłębienia tematu, poszerzenia wiadomości. 

Mam wrażenie, że mnogość liczb, danych zawartych w tej książce ucieszy młodych odbiorców dysponujących świetną pamięcią (jeśli o takie kwestie chodzi, gorzej bywa z pamiętaniem o codziennych obowiązkach), z kolei szata graficzna zachwyci chyba bardziej nieco starsze osoby. Książka mogła by startować w kategorii wielkich zaskoczeń, jeśli chodzi o czas jest powstania;) - oczywiście na pierwszy rzut oka, patrząc na stroną wizualną. Stonowane barwy, ilustracje nawiązujące stylistycznie do drzeworytów, nietypowe czcionki, ozdobne ramki otaczające tekst - wszystkie te elementy sprawiają, że mamy wrażenie oglądania atlasu z czasu dzieciństwa naszych dziadków (a nawet pradziadków;)). Ale rzecz jasna wiedza jest jak najbardziej aktualna! 

Imponująca rozmiarami, zaskakująca wiadomościami, budząca zaciekawienie światem przyrody - "Najwyższa góra, najgłębszy ocean" to książka, która będzie miała problem z zadomowieniem się na półce - ale wcale nie z powodu gabarytów, a dlatego, że wciąż będzie wertowana, czytana!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Najwyższa góra, najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury"
Autorki: Kate Baker, Zanna Davidson
Ilustrator: Page Tsou
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 27x34 cm
ISBN: 978-83-10-13323-6


Komentarze