"Kazik mieszka w mieście" - i odkrywa jego piękno!Miasto to rozmaite możliwości - i udogodnienia. Wprawdzie wiele osób szuka sposobu na mieszkanie poza nim, ale nie da się ukryć, że metropolia (a nawet i mniejsza miejscowość) to więcej propozycji kulturalnych, łatwiejsze zakupy, mniej problemów z dotarciem do szkoły, lekarza, pracy. Są przecież i w mieście okazje do spotkań z przyrodą (parki, skwery, tereny nad rzeką - bo często jest to element miejskiego krajobrazu). A i sama architektura może ciekawić, intrygować, zachwycać, inspirować.

Poznajmy zatem miasto od podszewki, zagłębmy się w jego tkankę, przypatrzmy się, co się na nie składa, co je wyróżnia, upiększa. Autorka skupia uwagę małego odbiorcy na rozmaitych aspektach codziennej egzystencji, dzięki temu najmłodsi zyskają sporą porcję ciekawych informacji - o najwyższych budynkach, planach miast, historii metra, oczyszczaniu wody, najbardziej oryginalnych mostach, miejskich placach, o tym, kto wymyślił bloki, a do tego - jeszcze wiele innych ciekawostek.

Miasto, w którym mieszka Kazik, jego rodzina i przyjaciele, zyskało swój niebanalny wizerunek dzięki wędrówce członków rodziny - tata Kazika i on sam przemierzają miejską przestrzeń w ciągu jednego dnia, a że robią to dość skrupulatnie, zatem i taki niedługi czas wystarcza, by przekonać się, że jest to ciekawe, pełne niespodzianek, tętniące życiem miejsce. 

Już sami miłośnicy lektur docenią treści przekazane w tej książce - naprawdę wiele tu wiadomości, ale wcale nie są one nużące, bo przekazane w ciekawy sposób, zilustrowane i włączone w twórcze zadania stanowią doskonałą propozycję aktywnego poznawania tematu. No właśnie - bo istotą książki jest zaproszenie dzieci do współtworzenia, wspólnego kreowania przestrzeni miasta poprzez uzupełnianie ilustracji, rysowanie, wyklejanie. 

Są i tak lubiane przez najmłodszych zadania - wyszukiwanki, labirynty; przydadzą się zatem kredki, ołówek, ale przede wszystkim - pomysłowa głowa, bo wiele poleceń zachęca małych odbiorców do tworzenia, kreowania własnej wizji świata.

Niezmiernie miło jest się tak zanurzyć w przestrzeń miasta, choćby i tego Kazikowego - zdobyte informacje pozwolą inaczej spojrzeń na nasze rodzinne strony, dostrzec wiele pomijanych do tej pory obiektów, docenić wysiłek ich twórców.

A jeśli dzięki analizom otaczającej nas przestrzeni dostrzeżecie w swoim otoczeniu coś przykuwającego uwagę, to koniecznie weźcie udział w konkursie ogłoszonym przez autorkę. Jego zasady umieszczone na końcu pozycji pozwolą wzbogacić się o niebanalną pracę autorstwa samej Joanny Rzezak!

Polecam
Katarzyna i Starsza


"Kazik mieszka w mieście"
Autor, ilustrator: Joanna Rzezak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 96
Format: 20,5x28 cm
ISBN: 978-83-10-13298-7


Komentarze