"ART. Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?" - piękna podróż w poszukiwaniu "krewnych";)"Zadziwiające życie" to bardzo udany mariaż nauki ze sztuką. A co za tym idzie - szansa na dostrzeżenie czegoś dla siebie w odmiennej dziedzinie. Mali artyści i nieletni koneserzy sztuki zachwyceni obrazami - malarskimi, impresyjnymi, ale też zabawnymi i zaskakującymi, pewnie z przyjemnością dowiedzą się, jakie treści w tak niebanalny sposób zilustrowała autorka. Z kolei pasjonaci nauki, zapaleni młodzi naukowcy dostrzegą z pewnością oryginalny sposób ukazania rozmaitych zagadnień. A po lekturze każdy doceni obrazowy sposób przedstawiania poważnych treści, dzięki któremu nauka jest przyjemnością, a wiadomości na długo zapadają w pamięć (sprawdzone!:)).

Autorka wraz z mężem prowadzi firmę zajmującą się budownictwem ekologicznym i generalnie żyje blisko z naturą, zatem jej zainteresowania zaowocowały stworzeniem tej nietuzinkowej pozycji. Niewątpliwy talent malarski łączy się w osobie Mishy Blaise z wielkim zacięciem do naukowych poszukiwań. Zatem choć nie jest to dziedzina, którą zajmuje się na co dzień, autorka zdołała zebrać mnóstwo ciekawych informacji, wiadomości dotyczących przeróżnych miejsc na Ziemi i przejawów życia na naszej planecie. Choć nie tylko - bo wyruszymy też w kosmos, cofniemy się do początków istnienia naszego wszechświata, poznamy bliżej naszego wielkiego dobrodzieja - Słońce, a gdy już nieco okrzepniemy zasypani informacjami o kosmicznych odległościach i liczbach, wówczas autorka zaserwuje nam paradoksalne stwierdzenie, że bliżej nas kryją się jeszcze większe tajemnice i miejsca jeszcze mniej poznane i zbadane - choćby głębiny oceanów!

Sięgając po "Zadziwiające życie" wybieramy się bowiem w niezwykłą i bardzo daleką podróż - od galaktyk do drobnoustrojów, od naszych bliskich sąsiadów (wręcz lokatorów!;)) bakterii do naszych kuzynów - grzybów;) A wszystko ma związek z drugą częścią tytułu - "Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?" Autorka w fascynujący sposób pokazuje zmienność rozmaitych form przyrody, wzajemne powiązania, zależności pozwalające nam czuć się braćmi świata fauny i flory! 

W końcu jeśli około 65 procent genów dzielimy z kurami, to chyba trudno takie pokrewieństwo przekreślić - a przywołuję tylko jeden z zaprezentowanych związków. Autorka pokazuje, że z wszelkimi organizmami, z nasza planetą, ba - z całym wszechświatem! - w pewnym sensie tworzymy jedność. To mobilizuje do proekologicznych zachowań, rozwagi w podejmowaniu działań, które mogłyby źle wpływać na kondycję innych istot. To apel o odpowiedzialność i szacunek. 

Wiadomości są ze sobą logicznie powiązane, zatem przyznam, że trudno przestać czytać;) Na pewno pasjonaci takich tematów pochłoną "Zadziwiające życie" na raz!;) Dobrze jest jednak wracać do tej lektury - i by ugruntować wiedzę, ale też by nasycić się magiczną, magnetyzującą warstwą ilustracyjną - poniżej kilka stron z tej książki, a na stronie autorki - na zachętę - nieco więcej (póki nie nabędziecie swojego egzemplarza!;)).

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"ART. Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?"
Autor i ilustrator: Misha Maynerick Blaise
Wydawnictwo: Egmont 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
Format: 24,5x27,5 cm
ISBN:
978-83-281-2245-1
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont

Komentarze