"Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości?" - o emocjach niebanalnieJuż maluchy wiedzą, że rozróżnienie "smutna minka" i "wesoła minka" jest dalece niewystarczające - zwłaszcza te negatywne odczucia łatwo potrafią przywołać w pamięci - rozczarowanie, złość, przerażenie, obawa... Tego, jak sobie z nimi radzić, jeszcze najmłodsi nie wiedzą, zatem reakcje bywają gwałtowne lub nieadekwatne. A przecież uczucia będą nam towarzyszyć całe życie, ich bogactwo sprawia, że różnimy się od innych istot, są pięknym sposobem na tworzenie więzi międzyludzkich. 

Dobrze jest je lepiej poznać, zastanowić się nad nimi, nad naszymi reakcjami, znaleźć sposób na radzenie sobie w trudnych chwilach, gdy to, co czujemy, zaczyna nas przerastać. Autorka niniejszej książki stworzyła ją właśnie w tym celu - nie jest to instruktaż sensu stricto, ale tym lepiej. Poznając przygody bohaterów mamy okazję zaznajomić się z zabawnymi opowieściami, gronem nietuzinkowych postaci, sytuacjami podobnymi do tych, które i nam się przytrafiają, ale też dość egzotycznymi, które jednak możemy poprzez analogię odnieść do naszej codzienności. 

Zaletą książki "Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości?" jest zaciekawienie odbiorcy, zaskoczenie go oryginalną historią. Sposobem na to może być przeniesienie akcji w odległe czasy, uczynienie bohaterem zwierzęcia lub jakiejś niezwykłej istoty, podróż w krainę baśni, fantazji... Nieliczne teksty są osadzone we współczesności, ale i tu autorka ma patent na niebanalność - mała bohaterka ma mamę pracującą w cyrku, właściciel psa i jego podopieczny dostają rozstroju żołądki i temat psiej kupy zdominuje akcję;) Nie można odmówić Andrei Schütze pomysłowości;)

Opowiadania są świetnym punktem wyjścia do rozmowy. W spisie treści znajdziemy informację, jakiego uczucia każdy z tekstów dotyczy, ale możemy - i to chyba dobry pomysł - wspólnie analizować zdarzenia, rozmawiać o reakcjach, odczuciach i wreszcie nazwać te uczucia. Najmłodsi odbiorcy skorzystają dzięki przywołaniu wspomnień ich samych dotyczących. 

Wśród tekstów pisanych prozą znalazły się dwa wiersze - na pewno bliskie maluchom, niejako katalogujące rozmaite chwile, gdy dzieci czują się bezpiecznie, odczuwają radość. O tych sprawach miło jest myśleć, przywoływać je. Najtrudniejsze są kłopotliwe uczucia - gdy zazdrościmy komuś, czujemy radość - ale z czyjegoś nieszczęścia, gdy musimy wykazać się odwagą. Te emocje zostały opisane w sposób zrozumiały dla najmłodszych. Mali odbiorcy słuchając tych historii, dzielą uczucia bohaterów, zatem możemy sięgnąć po tę książkę, gdy w życiu najmłodszych pojawia się jakiś problem - spis treści z nazwami uczuć ułatwi szybkie znalezienie właściwego tekstu, choć oczywiście warto przeczytać je wszystkie!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości?"
Autor: Andrea Schütze
Ilustrator: Dagmar Henze
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Format: 20 x 24,6 cm
ISBN: 978-83-8123-211-1


Komentarze