"Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy" - bliskie - i twórcze - spotkania z górską fanąKto też tam w tych górach żyje?!;) Nie było to dla dziewczynek łatwe pytanie, ale po namyśle odpowiedzi padły i to bardzo zbliżone do prawdy, acz niezbyt kompletne. Na szczęście dzięki niebanalnym portretom  gatunków, które przywołała w swej najnowszej książce Justyna Styszyńska, wiedza o górskiej faunie będzie zdecydowanie bogatsza i pełniejsza, a i o samych górach więcej powiedzieć będą mogli najmłodsi. 

Nie sposób nie zapamiętać zwierząt, których wizerunki poddało się takim twórczym przekształceniom. Uczenie się przez działanie to niezwykle skuteczna metoda, zatem gdy mali odbiorcy będą odtwarzać wygląd zwierząt lub wyklejać własne artystyczne kompozycje, wiadomości same wskoczą do głowy (potwierdzamy!).

Bardzo fajny jest już etap planowania - można "na sucho" pozestawiać różne elementy, zmodyfikować jeszcze swój projekt, przedyskutować z siostrą podjęte decyzje ("Lepiej weź oczy nornika", "Uszy rysia będą lepiej pasować";)). No a później - wiadomo - działanie! Odklejanie, przyklejanie, mała motoryka doskonale jest przy okazji ćwiczona, podobnie jak i plastyczne umiejętności (wprawdzie ucho może być i nieco krzywe, ale mali perfekcjoniści obserwują rysunki autorki, rozmieszczenie elementów i starają się o wierną kopię, a z kolei krajobrazy też warto w sposób przemyślany zapełniać odpowiednio dobranymi okazami).

To świetna propozycja dla młodych fanów przyrody. A o tym, jak bardzo jest ciekawa, najlepiej świadczy fakt, iż Młodsza, wprawdzie początkująca, ale już czytelniczka, przerywała mi lekturę, by szybciej przeczytać te intrygujące informacje!:) Autorzy przekazują wiadomości w sposób obrazowy, zrozumiały dla małego odbiorcy - Michał Koziński pisząc o gabarytach zwierzęcia odnosi je do wzrostu dziecka, przywołuje zabawne ciekawostki. Kreśli portret zawierający najistotniejsze fakty - poznajemy dom zwierzęcia, jego menu, wygląd i umiejętności. 

Takie zobrazowanie gór i ich fauny zachęca do wyprawy w tamte rejony - szkoda że to tak daleko... Na pociechę i póki co mamy tę sympatyczną pozycję przybliżającą nam górską przyrodę.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy"
Autor: Michał Koziński
Ilustrator: Justyna Styszyńska
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 44
Format: 16,5 x 19 cm
ISBN: 978-83-947309-4-9


http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/wp-content/uploads/2017/05/widnokrag-logo-regular.jpg

Komentarze