"Duch starej kamienicy" - z Maćkiem bezpieczniej, przyjemniej i weselej:)
Skoro duch i to starej kamienicy, zatem być może spodziewacie się mrocznego klimatu, przerażających wydarzeń, scen mrożących krew w żyłach, takich, od których ścierpnie Wam skóra, a włosy staną dęba? Nic z tego! Takie atrakcje raczej nie pasują do lektury dla najmłodszych, a właśnie oni są adresatami przezabawnej opowieści o zupełnie niestrasznym duszku Maćku, osobniku niewielkiego wzrostu, ale o olbrzymim sercu. 

Choć najpierw poznajemy niematerialnych i niewidzialnych bohaterów - rodzinę ducha Maćka, to niebawem grono postaci poszerzy się znacznie - pojawi się pewna sroka o dwóch imionach, olbrzymia rodzina kotów i niestety - wielka rzesza mrówek... Oprócz przedstawicieli fauny będą i ludzkie postacie;) - Agata hodująca w wannie wieloryba, pan doktor i jego synowie-bliźniacy, których energia wprost roznosi, pan Karolek - muzyk - i inni lokatorzy kamienicy znajdującej się pod opieką Maćka. 

Taką właśnie sympatyczną rolę pełni tytułowy duch - musi wszystko wiedzieć o swoim domu, bo w każdej trudnej sytuacji śpieszy z pomocą, z narażeniem życia (choć to chyba ducha nie dotyczy?;)) ratuje z opresji swoich lokatorów. W zamian za tę kompleksową opiekę skubnie sobie czasem to i owo, uszczupli nieco zapasy smakołyków, bo - jak się okazuje - duch też może być łakomczuchem;) Ale dzięki tej niewinnej przypadłości tak bardzo leży mu na sercu sprawa nieproszonych lokatorek - mrówek faraona. A operację ich pozbycia się trzeba przeprowadzić humanitarnie, bo trucie przeraża pokojowo do wszystkich nastawionego ducha.

Opowieść o przygodach Maćka i jego przyjaciół - bo sympatyczny duch szybko zyskuje grono towarzyszy, obfituje w zabawne momenty, z kart książki bije humor i pogodny nastrój. Poczciwy Maciek nierzadko przeżywa trudne chwile, ale zawsze wychodzi z nich obronną ręką, czym dowodzi, że właśnie takie nastawienie do świata słusznym wyborem i dobrym wzorem do naśladowania. Z kolei jego pomysłowość sprawia, że udaje się rozwiązać każdy problem, doprowadzić do szczęśliwego zakończenia nawet sprawy, których powodzenie jest bardzo wątpliwe. Uważany przez rodzinę za nieudacznika Maciek pokazuje, że ten osąd był błędny, znajduje grono bliskich mu kompanów, ba - okazuje się wręcz duchem na medal!:) Jeśli go polubicie, możecie poznać kolejne jego perypetie w kontynuacji przygód sympatycznego bohatera - "Maciek i łowcy duchów".

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 
"Duch starej kamienicy"
Autor: Anna Onichimowska
Ilustrator: Anna Wielbut
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-7672-565-9
Komentarze