"Sekretnik Matyldy" - ważne sprawy młodych dziewczątCi, którzy zetknęli się już z Matyldą, bohaterką książki "Matylda. Tajemnice i sekrety", wiedzą pewnie, czego się spodziewać po tej pozycji. Dla nie znających jej - mała zachęta, bo zdecydowanie warto poznać przemyślenia dziewczynki dotyczące rozmaitych spraw ważnych dla młodych odbiorców. 

Nieco zagmatwane ścieżki Matyldy wydają się prostować - ukochany tato jest wreszcie na co dzień obecny w jej życiu, nie brak jej czworonożnych pupili, bo do kota Gawota dołączyły dwie jamniczki taty. Ale żaden stan nie jest przecież ostateczny - dziewczynka nie jest już maluchem, obecność ojca każe jej zastanowić się nad istotą związków damsko-męskich, także i w otoczeniu pani Alicji - nauczycielki muzyki, pojawia się pewien pan... 

Rodzina Matyldy przeprowadza się do domu nieopodal morza, a nowa lokalizacja przynosi wiele odkryć - jak piękne i zmienne jest morze, jakie cudowne zmiany zachodzą w przyrodzie. Dziewczynka z psimi towarzyszkami często chadza w te okolice na spacery i wciąż widuje pewnego sympatycznego chłopca. Kolejne spotkania - choć przelotne - wiele dla niej znaczą...

Dojrzewanie często kojarzy się z młodzieńczym buntem i ten temat został ciekawie poruszony na kartach "Sekretnika Matyldy" - czy warto forsować własne zdanie wbrew opinii czy potrzebom bliskich? Czy realizowanie tego, co uważamy za swoje marzenia może być błędem? 

Tytułowy sekretnik to pamiętnik pisany przez główną bohaterkę, niejako w opozycji do prywatnych blogów koleżanek z klasy bezceremonialnie dzielących się dosłownie wszystkim, bez zastanowienia i skrępowania. 

Pasje, marzenia, uczucia, emocje, plany i codzienne chwile - na stronach "Sekretnika Matyldy" poznajemy bliżej tę wrażliwą, nieco nieśmiałą bohaterkę, która tak refleksyjnie, rozważnie podchodzi do wszelkich kwestii. Wraz z nią możemy docenić rolę i siłę wartości obecnych w naszym życiu. Skłaniają do tego i inspirujące lektury, rozmowy z rodzicami, spotkania z księdzem Tadeuszem. 

Młodzi pasjonaci muzyki znajdą tu muzyczny słowniczek przybliżający terminy pojawiające się w tej opowieści, a także sporą listę polecanek - spis utworów wartych poznania, słuchania.

Sympatyczne są rzecz jasna ilustracje Katarzyny Kołodziej, choć przyznam, że nieco wprowadzają w błąd - np. na stronie 141 Matylda i Konrad wyglądają bardziej na przedszkolaków niż na nastolatków, ale rysunki mają w sobie tyle energii i pozytywnych emocji, że przymykamy oko na to niedopatrzenie;)

Polecam
Katarzyna"Sekretnik Matyldy"
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustrator: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-7672-447-8
Komentarze