"Bajki z dżungli i oceanu" - w trudnych chwilach pomoże lekturaPożegnanie zerówki uświadomiło nam dobitnie, jak wiele trzeba wysiłków, by rozkrzyczanych i pełnych nieujarzmionej energii maluchów przekształcić w grupę pełnych zapału do nauki przyszłych pierwszaków;) Dużo wyjaśnień, tłumaczeń, wspólnego ustalania zasad, apelowania i upominania potrzeba - i nie chodzi tylko o sytuacje, gdy krzyk wydaje się najlepszym sposobem na porozumiewanie się, a forsowanie własnych pomysłów jedyną możliwą opcją postępowania. Najmłodsi miewają rozmaite problemy - wstydzą się zabrać głos na forum grupy, nie potrafią mówić o doznanych przykrościach, popełniają błędy i nie wiedzą, jak z nich wybrnąć... 

Dobrze jest rozmawiać o codziennych sprawach, a świetnym wsparciem służy literatura. Nie zawsze najmłodsi potrafią przyznać się do niepowodzeń czy problemów, dlatego przygody bohaterów mogą dostarczyć użytecznych przykładów. Bo czy nie zdarza się, że ogarnia nas lęk przed wyimaginowanymi rzeczami (Myszka Mała), a czyjeś nieprzyjemne zachowania wręcz nas paraliżuje (Zebra Cudak)? Najmłodsi tęsknią za posiadaniem przyjaciela (Gryzoń Chowak, Nietoperz Miłek), smucą spotykając się z wyśmiewaniem, krytycznymi opiniami (Słoń Deptak). Agnieszka Ginko w "Bajkach z dżungli i oceanu" w niebanalny sposób przedstawia codzienne troski młodszych i starszych - jej zwierzęcy bohaterowie zostali barwnie i ciekawie sportretowani, zatem opowieści o ich przygodach mają magiczną moc przykuwania uwagi. 

Zaletą tych historii jest także umiejscowienie zdarzeń - dzieją się one w pięknych, nieskażonych miejscach, pokazują przyrodę wolną od problemów przysparzanych jej przez ludzi. Urokliwe opisy przekonują chyba wszystkich czytelników. Ach, chciałoby się tam być! To małe ziarenko, które być może - miejmy nadzieję - wykiełkuje jako dbałość o przyrodę, szacunek dla niej. 

Ale oprócz pięknie ulokowanych, niezwykłych opowieści otrzymujemy także inspirujące historie zachęcające do rozmów, dyskusji, analizy zachowań bohaterów. Przyznam, że choć sama książka nie jest bardzo długa - a wiele tu ilustracji (pełnych kolorów, stworzonych przy zastosowaniu różnych ciekawych technik), zatem tekstu proporcjonalnie mniej, to długo gościła u nas jako wieczorna lektura: były przerwy w trakcie czytania i rozmowy po poznaniu całej historii. Agnieszka Ginko potrafi sprowokować najmłodszych do refleksji - przygody ośmiorga bohaterów zapadają w pamięć i nie wątpię, iż potrafią pozytywnie wpływać na zachowanie, postępowanie małych słuchaczy.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Bajki z dżungli i oceanu"
Autor: Agnieszka Ginko
Ilustrator: Marianna Jagoda
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 21x22,7 cm
ISBN: 978-83-8008-439-1Komentarze