"Disney uczy. Przygoda z Czytaniem" - księżniczki zapraszają do lektury:)Seria książek Wydawnictwa AMEET skierowana do najmłodszych, początkujących czytelników, została oparta na metodzie sylabowej. Występujące na zmianę czarne i czerwone sylaby mogą dziwić osoby, które nie zetknęły się z tym patentem. Warto skorzystać z tego pomysłu, a skuteczność i efekty takiej metody nauki pozwalają rekomendować ją do szerokiego i powszechnego wprowadzenia.

Dlaczego jest doceniana przez metodyków i rodziców? Kto próbował uczyć lub wspierać naukę czytania u najmłodszych, ten wie doskonale, że składanie głosek, odczytywanie pojedynczych liter i łączenie ich nie przebiega bezproblemowo. Częstym dodatkiem do artykułowanej spółgłoski jest samogłoska - "k" brzmi jako ka, ke, ky... Gdy się utrwali, trudno jest wykorzenić ten nawyk. 

A kolejne przyzwyczajenie to kłopotliwe w pewnym momencie składanie wyrazów z głosek - i tak jak na początku każdy mały krok cieszy, a wszelkie postępy są traktowane jak wielki sukces, tak z czasem odczytywanie za każdym razem: "m-a, ma", "t-o, to" staje się problemem. Oczywiście to pewien etap, z którego się wyrasta, ale jeśli można go pominąć - właśnie dzięki metodzie sylabowej - to jest to godna rozważenia propozycja. 

Książki z sympatycznymi bohaterkami to pozycje należące do dwóch poziomów - opatrzona czwórką nosi nazwę "Czytam samodzielnie". Główną postacią historii w nim umieszczonych jest Elena z Avaloru. Niezwykle dzielna dziewczyna jest dobrą siostrą, świetną przyjaciółką, ma wiele talentów, spieszy z pomocą potrzebującym, umie znaleźć wyjście z każdej sytuacji. I wcale nie jest nudnym wzorem, ideałem bez wad, ale i bez polotu - jest pomysłowa, energiczna, pełna pasji. 

Wiersze i krótkie opowiadania znajdujące się w tym tomie to historie dotykające rozmaitych spraw, a choć dzieją się na dworze, a Elena jest księżniczką, to poruszone tematy dla każdego małego czytelnika są ważne i użyteczne. Urodziny przyjaciółki księżniczki - Naomi, to okazja, by przypomnieć, na co warto zwrócić uwagę przygotowując taką uroczystość. Dowiemy się, jak przyjmować gości, co jest ważne jeśli chodzi o strój, jak upiec wyjątkowy tort, czego życzyć solenizantowi. 

Z kolei siostra Eleny, Iza, bierze udział w konkursie. Księżniczka dodaje jej otuchy, pomaga, służy radą. Opowieści te dowodzą dobitnie, że dziewczęta mogą mieć rozmaite pasje, zaś nasze najcenniejsze skarby to przyjaźń, wsparcie rodziny, wiara w siebie, pracowitość. 

Książka z poziomu piątego - Czytam płynnie - zawiera dwie historie. Pierwsza z nich zapisana jest dwoma kolorami w myśl metody sylabowej, druga to już jednokolorowy druk i próba czytania metodą analityczno-syntetyczną: nauka całościowego postrzegania wyrazu.

Lekturę otwiera opowieść o Belli, która wraz z Bryczkiem bawi się w chowanego. Niestety, fantastyczna kryjówka okazuje się nie do końca trafionym pomysłem, dziewczyna musi ratować małego towarzysza zabawy. I w tym przypadku pomoże pomysłowość i odwaga, a wsparciem będą rzecz jasna przyjaciele. Jeśli liczycie na happy end, to się nie zawiedziecie, ale wcześniej przeżyjecie dreszczyk emocji towarzysząc perypetiom sympatycznej bohaterki. 

Na okładce tej pozycji widzimy Dżasminę. To jej przygody zostały opisane w drugim opowiadaniu. Córka sułtana pragnie poznawać świat poza murami pałacu. Nie powoduje nią tylko zwykła ciekawość. Czuje się odpowiedzialna za poddanych, wierzy, że może im pomóc. Na drodze do osiągnięcia tego celu staje podstępny wezyr Dżafar. Ale determinacja dziewczyny sprawia, że cel, który sobie postawiła, zostaje osiągnięty! Jej pełna empatii postawa imponuje i może stać się wzorem dla małych czytelników.

Warto dodać, że książki są pięknie ilustrowane, a dodatkową atrakcją są naklejki. Można je wykorzystać jako nagrodę za postępy w czytaniu - na pewno będzie to miła zachęta do ćwiczeń. Książka z poziomu piątego zawiera także zadania sprawdzające zrozumienie tekstu, znajomość przeczytanej historii. To umiejętność niezbędna na każdym poziomie nauki, a sprawdzana już w nauczaniu początkowym, zatem pozycja ta może stanowić cenne wsparcie doskonalenia czytania ze zrozumieniem.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Disney uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam płynnie"


"Disney uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam płynnie"


"Disney uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam płynnie"


"Disney uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam płynnie"


"Disney uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam samodzielnie"


"Disney uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam samodzielnie"

"Disney uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam samodzielnie"
Tekst: Urszula Kozłowska
Wydawnictwo: AMEET
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format: 15,5x20 cm
ISBN: 978-83-253-2639-5


"Disney uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam płynnie"
Tekst: Lilina Fabisińska
Wydawnictwo: AMEET
Oprawa: miękka
Liczba stron: 56
Format: 15,5x20 cm
ISBN: 978-83-253-2671-5


Komentarze