"Gdzie są różowe okulary detektywa Pozytywki?" - kto chce zostać Młodym Detektywem?:)Swój charakterystyczny wygląd detektyw Pozytywka zawdzięcza wyobraźni autora, ale też i ilustratorowi - to właśnie Piotr Rychel proponuje małym tropicielom przygody i zadania, dzięki którym będą mogli się poczuć jak ich ulubieniec;) 

Na kolorowej okładce widzimy detektywa poruszającego się jego ulubionym środkiem transportu, ale w środku barw jak na lekarstwo... Ale to dlatego, że to mali odbiorcy staną się niejako współtwórcami i kreatorami przygód bohaterów znanych z książek autorstwa Grzegorza Kasdepke! 

Dodajmy od razu, że to nie będzie takie sobie rysowanie i kolorowanie od niechcenia. O nie, w każdym poleceniu kryje się zachęta do główkowania, analizowania, logicznego myślenia. Jeśli zatem łamanie głowy jest ulubionym zajęciem naszej pociechy, to książka ta pochłonie ją bez reszty;)

A jeśli nie jest? To też pochłonie!;) Nie mamy wątpliwości, że wciągające zadania potrafią zmobilizować każdego do działania! 

Nasza wspólna przygoda rozpoczyna się od ambitnego zadania zawartego w tytule książki. Na podstawie zeznań czterech osobników mamy wytypować, kto przywłaszczył sobie okulary detektywa. Potem wraz z innymi postaciami pomagamy potrzebującym, demaskujemy zamiary nieuczciwych, ratujemy i wspieramy - tak jak detektyw Pozytywka. Naszymi towarzyszami będą: pan Mietek, Asia, pani Majewska. Oprócz bliższego poznania tych sympatycznych kompanów czekają nas mniej miłe spotkania. Czarną owcą w opowieściach o detektywie Pozytywce jest Martwiak. Na szczęście jego nieudolność dorównuje jego chciwości, zatem podstępne knowania mają tradycyjnie smutny dla tego indywiduum finał. 

Piotr Rychel proponuje najmłodszym przeróżne zabawy i aktywności. Są labirynty, jest kolorowanie według kodu. Można byłoby jednak powiedzieć, że zawód autora zobowiązuje;) - ilustrator proponuje małym odbiorcom krótkie kursy rysowania postaci, inspiruje do twórczych działań, wyrażania swoich emocji, zachęca do testowania różnych technik. Zadania mają i dydaktyczny wymiar - szukamy pomysłów na poradzenie sobie z lękiem, złością. Przygoda Asi wzorowana na bajce o Czerwonym Kapturku poucza o postępowaniu w tego typu sytuacjach. Mamy okazję poznać nieco bliżej autora - Grzegorza Kasdepke (bardzo udanie sportretowanego:)), a także zgłębić wiedzę z geografii i przyrody szukając na mapie miejsc skąd pochodzą zwierzęta w zoo.

Zaletą książki jest także format pozwalający na twórcze wyżycie się małych odbiorców. A gdy już uporają się (z wielką przyjemnością i radością!) ze wszystkimi zadaniami, wówczas zyskają tytuł Młodego Detektywa! My już go mamy!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Gdzie są różowe okulary detektywa Pozytywki?"
Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustrator: Piotr Rychel
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Format: 24x24 cm
ISBN: 978-83-10-13350-2


Komentarze