"Nie bój się i pocałuj mnie!" - śpieszymy z pomocą lekkomyślnemu księciu:)Księcia zamienionego w żabę zdarzyło się nam spotykać - to częsty motyw obecny w bajkach. Ale Nastja Holtfreter nie przywołuje po prostu znanej wszystkim opowieści. Autorska wersja historii o księciu-samochwale dostarczy najmłodszym odbiorcom mnóstwa radości, a przy okazji przemyca też ważną naukę. 

Pomyśleć, że ma ona raptem dwoje bohaterów! Oprócz wzmiankowanego księcia jest jeszcze czarownica, która zgrabnie rymuje i rzuca czary. Ale zaraz, przecież bez pewnej ważnej osoby cała historia by nie zaistniała! A jest nią... sam mały odbiorca!:) 

"Nie bój się i pocałuj mnie!" zachęca najmłodszych do uczynności;) Wprawdzie i nieco przemądrzały książę chciał być pomocy, ale jego życzliwość - chęć rozbawienia napotkanej smutnej czarownicy, została błędnie zinterpretowana jako naigrawanie się z niej... Chyba nas to nie zdziwi, bo wysoko urodzony bohater wybrał nie najszczęśliwszy patent na wywołanie uśmiechu na twarzy interlokutorki... My za to możemy wielkodusznie ofiarować mu całusa, który pozwoli księciu wrócić do jego naturalnej postaci.

Ha! Tak się tylko wydaje! Przebiegła czarownica zna przemyślne czary, więc zanim opowieść dobrnie do finału, przeżyjemy wraz z głównym bohaterem mnóstwo przygód i zaskakujących zwrotów akcji. 

Nastja Holtfreter zadbała i o zabawną treść, i o miłą dla oka małych odbiorców formę. Bogate w szczegóły ilustracje pokazują zabawną rzeczywistość (nawet jeśli mina przybierającego różne postacie księcia jest raczej nietęga...), niektóre słowa są zapisane w szczególny sposób: krój i kolor czcionki nawiązuje do zabawnych przemian bohatera. Mamy też okazję poszerzyć zasób słownictwa o synonimy do wyrazu pocałunek. 

Choć po pierwszej lekturze już poznamy sekret czaru rzuconego przez wcale nie rozbawioną wiedźmę, to z pewnością książka będzie wielokrotnie czytana, co niewątpliwie zniesie bez szwanku, bo i wydanie (twarde kartki, zaokrąglone rogi) zasługuje na docenienie.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Nie bój się i pocałuj mnie!"
Autor, ilustrator: Nastja Holtfreter
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 22
Format: 17,5x17,5 cm
ISBN: 978-83-10-13314-4Komentarze