"100 głupich pytań dla bystrzaków" - dla ciekawych świataIntrygujący jest już sam tytuł tej pozycji, zaciekawia najmłodszych, co potwierdzamy naszym przykładem. A gdy zajrzymy do środka, zaczniemy czytać lub wertować tę książkę (my polecamy studiowanie od deski do deski, żeby nie przegapić czegoś ciekawego!), to zainteresowanie będzie się wzmagało;) Każde pytanie, bo takie właśnie są tytuły rozdziałów - zachęca do odczytania odpowiedzi, a jak że apetyty rosną w miarę jedzenia;), to z pewnością będziecie czytać dalej! 

Co istotne;) - okaże się, że jest to książka dla szerokiego grona odbiorców - niejednokrotnie wyjaśnienia zaskoczą i starszaków. Ba, wiele kwestii prawdopodobnie do tej pory nie zaprzątało nas, a przecież są tak frapujące! Na przykład szybkość poruszania się ślimaków, możliwość pływania w syropie lub pochodzenie ulubionego środka lokomocji czarownic, czyli miotły... Zresztą każdy z 96 problemów jest na swój sposób fascynujący. No właśnie, bo choć w tytule jest liczba 100, to w rzeczywistości jest ich ciut mniej;) Jak myślicie, dlaczego?;) 

Nie przypadkiem zadaję to pytanie, bo wiąże się także ono z naszym odbiorem tej książki. Stéphane Frattini każdą z odpowiedzi dzieli na trzy części - dotyczą one rozmaitych aspektów, są ciekawym rozwinięciem, dopełnieniem tematu, czasem przynoszą kolejne pytania. Prowokują też dyskusje - nie będziemy się rzecz jasna spierać w kwestiach czysto naukowych, ale czasem pewnie pogląd inny niż autora także ma rację bytu (na przykład problem zawartości kocich konserw; w sprawie tytułu też mamy pewne podejrzenia;)). A do tego - poruszone kwestie rozbudzają naszą ciekawość - może to być początek naukowej pasji, na pewno będzie to okazja do poszerzenia wiedzy. 

"100 głupich pytań dla bystrzaków" zaznajamia nas z wiedzą z zakresu biologii, anatomii, fizyki, geografii, historii, naszych zwyczajów. To znakomita pozycja dla frankofilów, bo jako że autor jest Francuzem, to z takiego narodowego punktu widzenia niektóre tematy są przedstawiane. Choć rzecz jasna tam, gdzie jest to możliwe, wprowadzone zostały realia bliskie polskiemu czytelnikowi. 

Warto sięgnąć po tę książkę, wiedzieć więcej i mieć szersze horyzonty. Takie lektury każą nam przyjmować rozmaite rzeczy jako mniej oczywiste, a takie zdziwienie może wydać wartościowe owoce!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 
"100 głupich pytań dla bystrzaków"
Autor: Stéphane Frattini
Ilustrator: Robbert
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
Format: 16,5x25,5 cm
ISBN: 978-83-10-13322-9

Komentarze