"Dwórki królowej Bony" - Druhny Jadwigi biorą sprawy w swoje ręce!Podróż w przeszłość to wdzięczna propozycja nawet dla najmłodszych czytelników. Można w ten sposób zaciekawić historią, a współczesne czy nawet futurystyczne realia związane z tą peregrynacją przykuwają uwagę. Kalina Jerzykowska przekonuje, że nie trzeba uciekać się do takich sposobów, by lektura zafrapowała, rozbudziła ciekawość i chęć lepszego poznania faktów z odległych lat.

"Dwórki królowej Bony" to powieść rozgrywająca się w czasie, gdy żona Zygmunta Starego już od ponad dekady jest królową Polski, jej wpływy są wielkie, a decyzje przez nią podejmowane - na ogół wypełniane bezzwłocznie. Nie zawsze jednak, a godnego przeciwnika w forsowaniu własnych pomysłów znajdzie w osobie córki męża, Jadwigi Jagiellonki i dwórek ze wszystkich sił popierających ideę związku popartego uczuciami, porywem serca, a nie zawartego z powodu koneksji, względów materialnych czy politycznych.

Bohaterami książki są postacie historyczne - te najznaczniejsze - król Zygmunt Stary, Bona, ich dzieci - w tym z humorem sportretowany mały Zygmunt August, już także król (jako koregent z ojcem), ale też osoby z ich dworu, poddani, poza tym do głosu dochodzi inwencja autorki, która pożycza postacie z popularnej powieści Antoniny Domańskiej - "Paziowie króla Zygmunta". "Dwórki..." są swego rodzaju dziewczyńską wersją życia na dworze. Paziowie mieli głowy pełne pomysłów - i psot;), panny przyjęte na dwór królowej mają przeróżne obowiązki, rozmaite zainteresowania, ale też chętnie biorą udział w przygotowywaniu różnych żartów, nieobcy jest im również świat uczuć...

Kalina Jerzykowska jest autorką wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych - i ta różnorodność gatunków jest obecna także w tej historycznej opowieści. Bohaterki wystawiają sztukę z okazji dwunastej rocznicy przybycia do Krakowa królowej Bony, piszą wiersze, a część zdarzeń poznajemy za sprawą pamiętnika prowadzonego przez Agnieszkę Szydłowiecką, której przybycie na dwór królewski rozpoczyna tę wciągającą historię o dwórkach, które w imię miłości postanawiają odstraszać i zniechęcać niepożądanych konkurentów do ręki ich przyjaciółki - jako wspomniane w tytule tekstu Druhny Jadwigi.

Czytając tę wciągającą opowieść poznajemy i ówczesne realia, i stosunki panujące między królem i królową, między rozmaitymi osobami przebywającymi czy bywającymi na królewski dworze. Ciekawie zostały odmalowane portrety tytułowych bohaterek, a sama historia urzeka duchem solidarności, szczyptą magii, interesująco przedstawia życie na dworze - tych wielkich, i tych mniejszych.

Polecam
Katarzyna

"Dwórki królowej Bony"
Autor: Kalina Jerzykowska
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 336
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-7672-572-7
Komentarze