"Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach" - cenna, potrzebna lekturaTytułowe wartości to niezwykle istotne, fundamentalne kwestie, ale niełatwe do wyjaśnienia tak na sucho, słownikowo, definicyjnie. Gdy czytałam podtytuł danego opowiadania, najczęściej słyszałam: "A co to znaczy?". Niezwykle trudne pytanie w odniesieniu do takich pojęć jak solidarność czy wspólnota, przy jednoczesnym założeniu, iż tłumaczymy je kilkulatkowi. Dobrze jest wtedy odwołać się do sytuacji nam bliskich, wspólnych doświadczeń, hipotetycznych sytuacji obrazujących pewne prawdy. 

Można byłoby się zastanowić, po co te wysiłki, skoro za chwilę dzięki autorkom - Teresie Blanch i Annie Gasol mogłyśmy przenieść się w odległe rejony, czasem w przeszłość, spotkać przeróżnych ciekawych bohaterów postawionych w sytuacjach może i różnych od naszych doświadczeń, jednak przekładalnych na zdarzenia z naszej codzienności. 

I trzeba przyznać, że choć to takie na pozór zwykłe opowieści, bo nie ma tu niezwykłych istot, mówiących zwierząt czy magii, to okazuje się, że potrafią przykuć uwagę, zafrapować, poruszyć. Mali słuchacze z pewnością będą i zaciekawieni nietypowymi historiami (bohaterowie muszą przechytrzyć psotne małpki, peruwiański nauczyciel stawia sobie nietuzinkowy cel, chłopczyk po narodzinach siostrzyczki zyskuje niezwykłą cechę, dziewczynka pragnie odzyskać wyrzucone przez mamę stare tenisówki przynoszące jej szczęście...), ale też poruszeni losem opisanych postaci. To na ogół rówieśnicy, a jeśli nie - to właśnie dzieci odgrywają istotną rolę w przebiegu zdarzeń, są istotnymi współuczestnikami. 

Ciekawa jest także forma tych opowiadań - często mają one otwarte zakończenie, co stanowi pretekst do rozmowy, domysłów dotyczących dalszych losów postaci. Taka nauka wartości - dzięki lekturze, przemyśleniom z nią związanym, wymianie poglądów - to cenna lekcja, użyteczna na co dzień, ale i z myślą o przyszłości. 

Niebanalnym dopełnieniem opowiadań są oryginalne ilustracje, malarskie, łączące realizm i symbole, metafory. Nieco zachwiana perspektywa oraz wyrazista mimika postaci każe nam skupić uwagę na istotnym przekazie podkreślonym w pracach, których autorem jest Valentí Gubianas. Nasycone kolory, ich bogactwo, ciekawe formy, nietypowe motywy zdobnicze przykuwają uwagę i sprawiają, iż nie sposób przegapić tę pozycję - i bardzo dobrze, bo jest naprawdę godna uwagi.

Polecamy
Katarzyna Otłowska


"Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach"
Autor: Teresa Blanch, Anna Gasol
Ilustrator: Valentí Gubianas
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Format: 20x26,7 cm
ISBN: 978-83-10-13343-4Komentarze