"Chłopiec, balonik i miś. Kubuś i Przyjaciele. Krzysiu, gdzie jesteś?" - budujący powrót do dzieciństwaPiękna i poruszająca jest ta opowieść o powrocie do lat dzieciństwa... Do tego taka uniwersalna - bo i dla czytających babć, dziadków, dla rodziców. A słuchające maluchy będą rozbawione - i być może przygoda z hefalumpami, walka dorosłego już Krzysia z owymi podstępnymi istotami;) będzie przyczynkiem do rozmowy czy też zastanowienia się nad pewnymi kwestiami. 

Podejrzewam, że Miś o Małym Rozumku to kultowy bohater dla większości maluchów: z pewnością znają i książki, które napisał Alan Alexander Milne, i ekranizacje, bajki animowane, seriale, filmy kinowe. Wątki przygód przyjaciół kontynuowano w duchu dzieła ojca Kubusia Puchatka. Jego wizerunek zdobi mnóstwo ubrań, gadżetów, takiego misia ma chyba mnóstwo dzieci (my też;)). 

Co jest sednem tych opowieści? Budująca siła przyjaźni! To, że na przyjaciołach zawsze można polegać, nigdy nas nie zawiodą, są oparciem, służą radą, krzepią swą obecnością. Nawet jeśli nie zawsze mają najtrafniejsze pomysły, to fakt, iż są tuż obok bywa często ważnym, potrzebnym wsparciem. Z historii tych wypływa też przesłanie o akceptacji, tolerancji - każdy z mieszkańców Stuwiekowego (czy też Stumilowego) Lasu ma wady, swe szczególne upodobania, ale też w wyjątkowy sposób uzupełnia tę drużynę przyjaciół. Każdy zatem jest potrzebny, ważny, lubiany, ceniony i niezastąpiony.

Razem można dokonać więcej i spędza się czas milej. Ale co stanie się, gdy grono towarzyszy opuści jeden z nich? Dramatyczna sytuacja, ale nieunikniona... Krzyś dorasta, musi porzucić ukochanych przyjaciół. A gdy po latach wróci do krainy dzieciństwa wydaje się być już kimś zupełnie innym... Ma odmienne priorytety i zaskakujący dla tęskniącego za nim misia pogląd na to, czym są ważne sprawy... 

Czy ta zmiana to słuszny kierunek? Jeśli przypomnimy sobie to, co ważne było dla nas, gdy byliśmy dziećmi, jakie wówczas mieliśmy marzenia, czym się kierowaliśmy, to niewątpliwie ta zmiana może być nieco frustrująca. Takie otrzeźwienie przychodzi i do Krzysia, a właściwie - dorosłego już Krzysztofa. Ale choć trochę pognieciony (to urocze sformułowanie z filmu, którego ważnym elementem jest historia opowiedziana w niniejszej pozycji), przyjaciel zwierząt ze Stuwiekowego Lasu potrafi zreflektować się, dotrzeć do zapomnianych emocji, stanąć na wysokości zadania, by nie zawieść swoich dawnych towarzyszy z dziecięcych lat. 

Wzruszająca historia ma równie piękną filmową kontynuację, którą jako wielkie fanki uroczego Kubusia obejrzałyśmy i którą się zachwyciłyśmy. Film podejmuje wątek dorosłych obowiązków, które sprawiają, że tracimy z oczu to co najważniejsze - radość życia, szczęście naszych najbliższych. Nie warto w taki sposób zagospodarowywać sobie codzienności, bo przemknie niezauważalnie i pozostawi jedynie smutek. Mamy nadzieję, że mądrość Puchatka udzieli się wszystkim czytelnikom!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Chłopiec, balonik i miś. Kubuś i Przyjaciele. Krzysiu, gdzie jesteś?"
Autor: Brittany Rubiano
Ilustrator: Mike Wall
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 28,5x21,6 cm
ISBN 9788328136137
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont

Komentarze