"Burzliwe dzieje pirata Rabarbara" - przygody, że ho-ho!;)Mocnym akcentem zaczyna się ten audiobook - a do tego ów początek, owo niebanalne preludium do losów nietuzinkowego pirata (który nie dość, że nieustraszony, to pomysłowy, niezależny, uparcie dążący do celu i nigdy nie tracący zimnej krwi), wyśpiewane buńczucznie i z werwą przez zespół Zejman & Garkumpel zapada w pamięć. Dodajmy - i jakoś się z tej pamięci wydobywa, nastraja do odśpiewania piosenki "Bum cyk cyk" i powrotu do lektury. A do takiej książki miło się wraca! Dla wielu starszaków jest to jedna z ulubionych pozycji poznanych w dzieciństwie (uwierzycie, że lada chwila stuknie jej... czterdzieści lat?!), czytana po wielekroć i wspominana z sentymentem.

A entuzjastów ma wśród przedstawicieli obu płci - co jeszcze nie znających tej opowieści może dziwić - pirackie klimaty fascynują dziewczynki?! Oczywiście, bo Rabarbar to pirat jedyny w swoim rodzaju! Nie znajdziemy tu opisów zasadzek na niewinnych podróżnych, rabowania czy krwawych potyczek, będą zaś historie, które nas rozbawią, pokażą życie prywatne tytułowego bohatera, jego perypetie związane z wyprawami, bohaterskie bitwy, w których amunicją są arbuzy przez samego Rabarbara wyhodowane. 

Cała historia zaczyna się demonstracją niezależności, honoru i godności bohatera - nie chcąc pływać na statku przemianowanym z "Piersi łabędzia" na... "Kaczy kuper" przez noszącego bardzo znaczące nazwisko kapitana Octa, Rabarbar postanawia wrócić do domu. Wpław! Trwa to dość długo, ale kończy się szczęśliwie - przy okazji poznajemy też kolejne ważne cechy bohatera - empatię, wspaniałomyślność, miłość do przyrody. A potem mamy okazję zawrzeć znajomość z żoną Rabarbara - Barbarą, zdecydowanie mocniej stąpającą po ziemi niewiastą, która temperuje nieco pomysły męża, a z drugiej strony - pobudza go do działania, do zajęcia się czymś. Jest zatem motorem wielkiej przemiany małżonka w pirata;), to w dużej mierze dzięki niej zaistniał statek, którego nazwa wymalowana od dziobu do burty, idealnie tę przestrzeń zajęła - odsyłam do audiobooka/książki - przezabawna opowieść! 

Takich historii jest w "Burzliwych dziejach" mnóstwo, opowieść skrzy się humorem, niesamowitymi, zaskakującymi pomysłami, a jednocześnie - jest taka pozytywna, krzepiąca (Rabarbar to w rzeczywistości bardzo serdeczny, dobry człowiek, okaże się także wspaniałym tatą:)). W papierowym wydaniu przygód pirata znajdziecie wspaniałe ilustracje - autorstwa Edwarda Lutczyna - jedną z nich widzimy na okładce audiobooka, z kolei wersja dźwiękowa opowieści oferuje odbiorcy wspaniałą interpretację głosową Modesta Rucińskiego (docenianą przez samego autora - dla starszaków link do interesującego artykułu o Wojciechu Witkowskim). Warto zatem mieć komplet!;)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Burzliwe dzieje pirata Rabarbara" Audiobook
Autor: Wojciech Witkowski
Czyta: Modest Ruciński
Format: Dwie płyty CD w formacie audio
Oprawa: digipack
Czas trwania: 2 godziny 26 minut
ISBN: 978-83-7551-250-2


Komentarze