Czytam sobie z kotylionem - poziom 3 - lekturowe świętowanie odzyskania niepodległościZamiast fantastycznych bohaterów - postacie autentyczne, zamiast niewiarygodnych przygód - zdarzenia prawdziwe, do tego nie dzieją się gdzieś na końcu świata - ich akcja rozgrywa się "tuż obok nas", bo celem książek z serii "Czytam sobie z kotylionem"  jest przybliżenie osób, których osiągnięcia są niezaprzeczalne, a ich działania były niezwykle ważne dla powstania i rozwoju naszej ojczyzny.

Dlaczego warto ten temat poruszać? Młode pokolenie na ogół nie ma zbyt wielkiej wiedzy o przeszłości, mylą się daty, fakty, trudno wyobrazić sobie realia z dzieciństwa rodziców, a cóż dopiero mówić o zdarzeniach sprzed kilkudziesięciu czy stu lat?! A wiedza ta buduje świadomość, dumę narodową, bliższy staje się patron szkoły czy ulicy, dostrzegamy też wkład Polaków w rozwój nauki, ich osiągnięcia na różnych polach.  

Takim pomostem między współczesnością a przeszłością jest sympatyczna opowieść o paru dniach z życia Marylki. Jej szkolne perypetie, pełne inwencji zabawy, czas spędzany z rodzicami to miła codzienność, która przykuwa uwagę odbiorcy. Często zdarza się, że rodzice "mimochodem" próbują przekazać rozmaite wiadomości, ważne treści. Wplecione w zabawę lepiej zapadają w pamięć. Zatem kiedy animowane przez tatę figurki postanawiają szukać Krzyżaków, temat ten powraca w rozmowie podczas drogi do szkoły. Realia życia rycerzy-zakonników staną się bliższe czytelnikom, ale też jest lektura okazją do poznania osoby Juliana Ochrowicza, człowieka wielu talentów i bardzo szerokich zainteresowań, wynalazcy, psychologa, filozofa. A wszystko za sprawą niezwykłego pomysłu nauczycielki Marylki! Do tego i ten wielki Polak zaprezentuje się nam w nietuzinkowy, zapadający w pamięć sposób. Taka niedługa pozycja, a tyle treści! Dodatkowo na końcu znajdziemy krótką, obrazkową historię przemian w dziedzinie telefonii;)

W równie ciekawy sposób poznajemy osobę marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten wielki polityk, naczelnik państwa, dwukrotny premier Polski jest niezaprzeczalnie człowiekiem, którego przybliżenie najmłodszym jest ważną, ale i trudną sprawą. Jan Ołdakowski zastosował interesujący patent - bo narratorem opowieści o Marszałku uczynił jego pupila, owczarka niemieckiego, na którego pan wołał... Pies;) Taki patent to okazja do pokazania innego oblicza Piłsudskiego, jego życia prywatnego, nieznanych powszechnie jego przyzwyczajeń, upodobań. 

Wciągają także przygody czworonożnego bohatera, po raz kolejny potwierdza się powszechne przekonanie o psiej wierności i inteligencji. Młodzi czytelnicy zapoznają się ze światem wielkiej polityki - to taki pierwszy krok i dobry punkt wyjścia do poszerzenia wiedzy o Marszałku, jeśli ten temat zaciekawi najmłodszych.

Artyści mogą się nam kojarzyć z osobami bez reszty oddanymi sztuce, oderwanymi od rzeczywistości. Tej stereotypowej opinii przeczy postać Ignacego Paderewskiego - niezwykle utalentowany muzyk był wielkim patriotą, politykiem. Muzyka była dla niego niezwykle ważna, ale równie istotna była Ojczyzna. Brygida Grysiak, autorka tej biografii, przedstawia genialnego pianistę i kompozytora w bardzo osobisty sposób, widać niekłamany podziw, uznanie dla wielkości artysty. To człowiek bez reszty oddany sztuce, ale też z wielkim szacunkiem odnoszący się do słuchaczy. Z jego pasją do muzyki równać się mogła tylko miłość do Ojczyzny. Jak wiele jej poświęcił, ile zabiegów podejmował, sytuacja kraju i rodaków uległa poprawie - tego wszystkiego dowiemy się z książki "Maestro pokoju". Choć to taka najbardziej "klasyczna" opowieść, to zjednuje młodych czytelników bogatą paletą emocji, ciekawostkami, a wreszcie osobą nietuzinkowego bohatera. 

Uczcijmy zatem wyjątkową rocznicę ciekawymi lekturami - seria "Czytam sobie z kotylionem" jest warta poznania!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 


Autor: Jan Wróbel
Ilustrator: Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-281-3634-2


"Mój Pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego. Czytam sobie z kotylionem. Poziom 3"
Autor: Jan Ołdakowski
Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 56
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-281-4002-8

"Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim. Czytam sobie z kotylionem. Poziom 3"
Autor: Brygida Grysiak
Ilustrator: Jagna Wróblewska
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 56
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-281-3632-8https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont

Komentarze