"Hania Humorek i herbatka u królowej" - pełne perypetii odkrywanie rodzinnych tajemnicJednym z ulubionych motywów pojawiających się w opowieściach dla najmłodszych jest historia uczucia, które łączy zwykłą dziewczynę z księciem czy królem. Na ogół już pierwsze spotkanie pozwala wybuchnąć uczuciu, a potem wszystko idzie jak z płatka i droga do zostania księżniczką stoi otworem;) Współczesne bohaterki też bycie królową nęci - książęta i dziś wybierają na małżonkę osobę nieutytułowaną;), ale prestiż wiążący się z taką pozycją można osiągnąć i w inny sposób - czego dowodzi pomysłowa Hania Humorek!

A zaczęło się tak prozaicznie... Choć nie, to zupełnie nietrafne określenie! Zadanie domowe polegające na opracowaniu własnego drzewa genealogicznego to zawsze okazja do wielu intrygujących odkryć. Z rozmów z rodzicami, a jeszcze lepiej babciami i dziadkami, z nestorami rodu, z oglądania rodzinnych fotografii zawsze wynika coś zaskakującego! Odkrywamy zapomnianego wujka, jakieś cioteczno-cioteczne rodzeństwo, kuzynów na drugim krańcu kuli ziemskiej, pokrewieństwo z wielkimi tego świata... Okazuje się, że mamy wśród przodków przedstawicieli różnych nacji, rozmaitych zawodów, pasjonatów, oryginałów - a przecież to tylko te zapamiętane, przechowane we wspomnieniach i rodzinnych opowieściach gałęzie! Tajemnice minionych pokoleń wciągają i dorosłych, zatem są strony internetowe poświęcone tej tematyce, a nawet firmy oferujące usługi w odkrywaniu przeszłości naszej rodziny. 

Hania ma to szczęście, że o pomoc może zwrócić się do babci Lusi, która sypie jak z rękawa niesamowitymi opowieściami o przodkach. Jeden z nich płynął na Titanicu, inny bywał na dworze królewskim w Anglii - magia tych słów tak działa na dziewczynkę, że z owego angielskiego protoplasty czyni bliskiego krewnego królowej. Kolejne zdarzenia potwierdzające według Hani jej pokrewieństwo następują lawinowo. Rodzeństwo Humorków - bo Hania wciąga do zabawy także Smrodka - inscenizuje rozmaite sytuacje, które kojarzą się im z życiem koronowanych głów. To okazja, by poszerzyć swoje wiadomości na ten temat (dlaczego purpura jest kolorem królów? jakie drogocenne klejnoty są w posiadaniu królowej?), ale też przekonać się, że życie osób, w który żyłach płynie błękitna krew niekoniecznie jest tak cudowne jak się wydaje... Szczególnie gdy stanie się jej udziałem samotność królów, a na dodatek humor zepsują rewelacje wynikające z przedstawiania drzewa genealogicznego przez nielubianą koleżankę ze szkolnej ławy - Julkę Wróbel. 

Hania rzuca się w swoją wyimaginowaną królewskość z całym entuzjazmem, jaki przynależy dzieciom w tym wieku. Zgłębia temat, naśladuje na miarę swoich możliwości rozmaite zachowania królów, brakujące wiadomości uzupełnia puszczając wodze fantazji. Ale w decydującej chwili potrafi zejść na ziemię, wyciągnąć naukę ze swoich doświadczeń, dostrzec wartość prawdy i wagę przyjaźni. 

Jak zwykle Megan McDonald nie zawodzi fanów przygód pomysłowej Hani - opowieść bawi, zaskakuje zwrotami akcji, jest okazją i do przekazania ciekawych informacji o przeszłości, i wartych rozważenia wniosków na temat relacji międzyludzkich. 

Polecamy gorąco!
Katarzyna i dziewczynki
"Hania Humorek i herbatka u królowej"
Autor: Megan McDonald
Ilustrator: Peter Reynolds
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 208
Format: 13,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-281-2436-3

 https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmontKomentarze