"Basia i lato pod psem" - miłe tematy, ważne treści


 Pragnienie posiadania psa i wynikające z tego zabiegi młodocianego bohatera to nader częsty temat w literaturze dla najmłodszych. Bazuje na nim gros książek Holly Webb, są i rodzime kontynuatorki tego nurtu. Jednak znając opowieści o przygodach Basi możemy mieć pewność, że podjęcie rękawicy przez autorkę zaowocuje książką wciągającą, zaskakującą, napisaną z humorem i przekazującą młodym odbiorcom ważne treści - bez łopatologii, z uwzględnieniem realiów, mądrze i taktownie. 

Rodzina Basi żyje w nurcie eko, kolejne historie pokazują nam partnerskie relacje między członkami rodziny, wagę przykładaną do sposobu odżywiania, spędzania wolnego czasu, unikanie postaw konsumpcyjnych. Pamiętacie zapewne wyjazdy na łono natury - do lasu, na biwak pod namiotem. Dlatego choć celem wakacyjnej wyprawy rodziców Basi wraz z czworgiem dzieci i żółwiem Kajetanem jest tak tłumnie odwiedzane miejsce jak nadmorska miejscowość, to wakacjusze zamieszkają pod namiotem, będą szukać odmiennych atrakcji niż te oferowane przez sklepiki i kramy, doświadczą bliskości natury, a nie tłumów na zatłoczonych plażach. 

Zaprzyjaźnionych z rodziną Basi zdziwi pewnie liczba dzieci. Owa czwarta pociecha to siostrzenica mamy Basi - Alicja, zwana Lulą. Rodzice dziewczynki muszą wyjechać w delegację, zatem tata Basi pożyczonym od nich autem zabiera nieco powiększoną rodzinę nad morze. 

Mamy czytające tę historię pewnie nieco się wzdrygną;), bo urlop pod namiotem, z wciąż jeszcze małym Frankiem, z nieco kapryśną kuzynką i nie zawsze dobrą pogodą może jawić się mało radośnie... Na szczęście to przecież rodzice Basi, którzy uzupełniają się doskonale, w kryzysowej sytuacji jedno wspiera drugie, na ogół są oazami spokoju;), mają fajne pomysły, dzięki którym nawet pobyt w mniej komfortowych warunkach można uznać za nie lada przygodę!

Na kempingu - znalezionym niemal cudem;), z pewnymi przygodami - można zawrzeć znajomości, zdobyć przyjaciół. Nieopodal w namiocie mieszka z rodziną Roch - kolega Basi i Janka, a poza tym... ośrodka pilnuje uroczy czworonóg! 

I to on właśnie jest jednym z najważniejszych bohaterów tej opowieści - stąd i tytuł, bo choć najpierw pojawia się określenie "pod psem" w tradycyjnym znaczeniu - w odniesieniu do pogody, to Basia protestuje przeciw takiemu niesprawiedliwemu wyrażeniu. Zatem "lato pod psem" to lato z psami - najpierw z dobrze znanym Paszczakiem Amelki, a potem... z innymi! Psie wątki zdominują tekst - będzie o odpowiedzialności, właściwym traktowaniu, stosownej opiece, o psiej wierności i mądrości. Pojawią się też prośby - po wielekroć ponawiane - o własnego psa... 

W książce nie brakuje opowieści o relacjach w rodzinie, o umiejętności czynienia ustępstw, o roli każdego członka rodziny - i uwzględnianiu potrzeb innych. Bohaterowie zmieniają się - dotyczy to zwłaszcza dziewcząt - starszej siostry Rocha, Majki oraz Luli - i są to zmiany na lepsze, a dokonują się po części dzięki Basi (wiadomo - Baśka to superbohaterka!:)). Jest i nieco dramatyczny wątek przygodowy - dzieci odkrywają pewną tajemnicę, w sprawę tę musi się nawet włączyć policja. No i wreszcie bardzo ważnym elementem tej historii jest rozwiązanie kwestii własnego psa. To oczywiste, że nie każdy i nie zawsze może sobie pozwolić na takiego pupila. Dobrze to sobie uświadomić, choć czasem trudno pogodzić się z tą smutną prawdą... Miłość do psów można przelać na znajomego czworonoga - albo zostać wolontariuszem w schronisku. Zdajemy sobie sprawę, że warunki czy tryb życia kolidują z opieką nad pieskiem, a taki domownik nie powinien być tylko "na doczepkę" - o czym pięknie i przekonująco opowiada Zofia Stanecka w "Basi i lecie pod psem".

Polecamy gorąco!
Katarzyna i dziewczynki
"Basia i lato pod psem"
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Egmont 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 14,8x21 cm
ISBN:
978-83-281-2136-2
 
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont


Komentarze