"Pogoda dla puchaczy. Jesień" - pasjonująca wyprawa w świat przyrody


Tytuł z pewnością kojarzy się wielu osobom z pewnym serialem sprzed lat - bardzo emocjonującym widownię spragnioną nowinek o życiu w wielkim świecie;) Niniejsza pozycja jest nie mniej frapująca, a świat bohaterów - choć geograficznie nie tak odległy, jest dla większości z nas niedostępny i nieznany, zatem mamy niebywałą okazję poszerzyć o nim wiedzę - i to w ciekawy, nietuzinkowy sposób. 

Bartka Jędrzejaka - jednego z autorów tej książki - także znamy z ekranu telewizyjnego. To dzięki niemu nie tylko wiemy, jakiej pogody mamy się spodziewać, ale też szeroko rozumiane zagadnienia z dziedziny przyrody stają się nam bliższe. Nie każdy potrafi opowiadać z taką pasją, a jednocześnie - przystępnie! Okazuje się więc, że meteorologia to nie czarna magia - jest ciekawa i bardzo użyteczna. 

Najmłodsi nieczęsto prognozę pogody oglądają, zatem lektura książki "Pogoda dla puchaczy" może być świetną sposobnością, by rozmaite zagadnienia związane z pogodą oswoić. Nasze córki już wypatrują śniegu i "czarują" - "A może jutro spadnie?";), bardzo je dziwi ochłodzenie, zatem taka pozycja do cenne uzupełnienie wiedzy. 

A pomysł jest naprawdę świetny! Sowy i sówki są bardzo lubiane - to częsty motyw pojawiający się w dekoracjach (szkolnych lub przedszkolnych), to jeden z ptaków najczęściej użyczający swego wizerunku zabawkom czy przytulankom. I choć pewnie nieco na ich temat najmłodsi wiedzą, to opowieść o dorastaniu czworga pociech w gnieździe państwa puchaczy będzie źródłem mnóstwa nowych informacji - o wychowaniu, usposobieniu, relacjach między poszczególnymi osobnikami, o dorastaniu małych puchaczy, ich usamodzielnianiu się, o ulubionym pożywieniu, budowie ciała... To po prostu takie wyjątkowe puchaczowe kompendium;) 

Naszym przewodnikiem po tym ptasim królestwie jest najmniejszy z rodzeństwa - Bubuś. Rezolutny, ciekawy świata, wytrwale poszukujący odpowiedzi na pytania, które go nurtują. Poznajemy go jako malucha, ale jesienią ptaki są  już na tyle duże, że opuszczają gniazdo i szukają swojego miejsca. Przy okazji tej sagi o czworgu puchaczach autorzy przybliżają nam rozmaite zjawiska pogodowe - dowiadujemy się, czym w ogóle jest pogoda, dlaczego zmieniają się pory roku, poznajemy tajemnice chmur oraz powód jesiennej zmiany barw liści. Klarownym wyjaśnieniom towarzyszą obrazowe prezentacje - znajdziemy je na stronie http://www.pogodadlapuchaczy.pl/ - po wpisaniu podanego w książce kodu zobaczymy krótki film jeszcze lepiej przedstawiający sekrety przyrody. 

A przy tym to tak pięknie wydana książka! Mnóstwo zdjęć, ciekawe ilustracje, poręczny format, no i miejsce na własną twórczość;) Autorzy proponują małym odbiorcom współtworzenie tej pozycji, ozdabianie stron zgodnie ze wskazówkami, ale też w myśl tego, co w duszy najmłodszym gra. Na pewno powstanie w ten sposób ciekawa całość:) - pierwszy tom wartościowego cyklu o przyrodzie, pogodzie i puchaczach!:)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Pogoda dla puchaczy. Jesień"
Autorzy: Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak
Ilustratorka: Małgorzata Osieleniec
Oprawa: półtwarda
Liczba stron: 80
Format: 14,7 x 20,8 cm
ISBN: 978-83-8123-340-8

Komentarze