"Dobranocki na Gwiazdkę" - jedenaście procji magii na zimowe wieczoryTe opowieści cudownie ukołyszą do snu najmłodszych, zatem niewątpliwie trzeba będzie następnego dnia wracać do czytanej wieczorem historii, by poznać jej zakończenie. U nas tak właśnie było - Młodszej zawsze umykała końcówka i była niepocieszona, więc lektura trwała nie tylko jedenaście wieczorów, ale i nieco dłużej. 

Jaka jest ta książka? Piękna, urokliwa, starannie wydana, pełna cudownych opowieści, które przynoszą dobry nastrój, wywołują pozytywne emocje, napawają optymizmem, roztaczają zimowo-świąteczny czar. 

Do stworzenia tego zbioru magicznych historii zaproszeni zostali cenieni i lubiani współcześni autorzy. To gwarancja ciekawych opowieści, nietuzinkowych pomysłów, ale też tekstów trafiających do obecnego młodego odbiorcy. Z kolei za ilustracje odpowiada Ewa Beniak-Haremska i nie sposób nie docenić jej pracy. Zwłaszcza, że strona wizualna książki jest nie tylko obfita, ale też zachwycająca. W pewnym sensie przywodzą mi na myśl moją ukochaną książkę z dzieciństwa - "Poczytajmy, posłuchajmy" z ilustracjami Hanny Czajkowskiej, także wydaną przez Naszą Księgarnię. Ewa Beniak-Haremska potrafi wyczarować magię świąt feerią barw, przywołaniem elementów nierozerwalnie ze świątecznym czasem się kojarzących, ale też dość nieoczywistych. Do tego jej prace są jakby nieco zmiękczone, przyprószone śniegiem, zatem skojarzenia są jednoznaczne, a zachwyty - nie do policzenia;)

A same święta zostały w "Dobranockach na Gwiazdkę" bardzo rozmaicie przedstawione - nic w tym dziwnego, wszak każdy z grona autorów ma odmienne wspomnienia, doświadczenia, zatem przywołane zostały bardzo różne tematy, przeróżni bohaterowie, choć rzecz jasna nie sposób nie dostrzec pewnych cech wspólnych - tego, jak ważne jest poczucie bliskości, jak cenne są uczucia, ile znaczy otwartość, serdeczność. Z gwiazdowych historii tchnie nadzieją, ciepłem, wiarą w to, że magiczny, świąteczny czas powinien stanowić sposobność do zmiany na lepsze, do podtrzymywania tradycji, jednoczenia się rodziny, do prezentowania postaw pełnych tolerancji, dobroci, miłości. 

Zarówno ludzcy, jak i zwierzęcy bohaterowie to postacie poruszające, nieobojętne odbiorcy, wciągające historie każą kibicować szczęśliwemu zakończeniu, a jednocześnie nie pozostają bez wpływu na słuchacza, czytelnika. Piękna publikacja - życzę zatem, by jak najwięcej dzieci uradowało się z takiego właśnie prezentu!

Polecamy 
Katarzyna i dziewczynki"Dobranocki na Gwiazdkę"
Autor: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaręba, Agnieszka Tyszka
Ilustrator: Ewa Beniak-Haremska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 224
Format: 19,5x25,4 cm
ISBN: 978-83-10-13265-9Komentarze