"Ściśle tajne" - o ważnych sprawach rodzinnychRóżnie się układa w naszych rodzinach: Młodsza ostatnio pytała - w związku z niedawnymi, styczniowymi świętami babci i dziadka, dlaczego nie ma Dnia Cioci i Wujka. I dziwiła się bardzo, że nie wszyscy mają ciocię czy wujka, choć tu zawsze lekarstwem na taki brak może być "przyszywana", zaprzyjaźniona osoba. Smutno, gdy właśnie babci, dziadka brakuje i podczas przedszkolnej czy szkolnej uroczystości nie ma tej osoby, do której by się adresowało recytację, śpiew, której by się zrobiło najpiękniejszą laurkę. 

Mały bohater tej książki ma wielkie szczęście, bo oprócz dziadka ma nawet pradziadka! O starszym panu wszyscy w rodzinie mówili Mały Dziadek, ale nie tylko kwestia wzrostu zbliżyła tych dwóch członków rodziny. Połączyły ich też tajne misje! Chłopczyk obiecał Małemu Dziadkowi sprawdzenie pewnej ważnej rzeczy - odpowiedzi na pytanie, którą przekazać miała zmarła Mała Babcia. Tak zatem wizyta na cmentarzu ma być taką okazją do nawiązania kontaktu i uzyskania pewności w pewnej istotnej kwestii. Za rok to mały bohater będzie czekał na odpowiedź na swoje pytanie. A brak tej ważnej dla niego osoby przekuty zostanie w poczucie bliskości, świadomość nawiązania kontaktu, przypomną się wspólne chwile, a nieobecność nie będzie tak dojmująco bolesna...

W życiu przeplatają się radości i smutki. Jedni odchodzą, inni przybywają, rodzina się powiększa, a takie zdarzenie wyjątkowo cieszy, gdy na świecie pojawić się ma wyczekany, wymarzony brat! Wiadomość przekazana przez rodziców zbiega się z pewnym problemem, który uświadomił sobie mały bohater. Otóż niegdyś, zanim się jeszcze urodził, był w Paryżu, ale na nieszczęście - będąc w brzuchu mamy, nic z tej wyprawy nie zapamiętał... 

Najwcześniejsze wspomnienia chłopca pochodzą z czasów, gdy miał trzy lata, a przecież to niepowetowana strata, zatem by uchronić brata przed podobnym losem, mały bohater wymyśla pewien patent - ćwiczy pamięć braciszka czytając mu wielokrotnie zabawną wierszowaną opowieść o pięciu niedźwiedziach. Przygotowuje się bardzo starannie do swojego eksperymentu i wyjątkowo sumiennie go przeprowadza. Jakie będą wyniki tych działań? Sprawdźcie sami, nie sposób je odgadnąć i z pewnością historia ta zaskoczy Was i rozbawi. 

Obie opowieści mają krzepiące przesłanie, są niezwykle ciepłe, pełne pozytywnych uczuć. Autor wplata w tekst wiersze, ujmuje rzeczywistość z punktu widzenia kilkuletniego narratora, zatem to naprawdę bliski najmłodszym sposób patrzenia, przekonujący i wiarygodny. Miłym dopełnieniem są ilustracje Macieja Szymanowicza, świetnie oddające uczucia, emocje, ważne momenty opowieści.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Ściśle tajne"
Autor: Paweł Beręsewicz
Ilustrator: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 16,5x22 cm
ISBN: 978-83-7672-580-2
 
 
 

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)