"Pogoda dla puchaczy. Zima" - nowa pora roku, nowe przygody!Zima nie wydaje się być atrakcyjnym czasem do obserwacji przyrody - okres wegetacji minął, chłodno, czasem ponuro - gdy jeszcze śnieg białą pierzynką nie okryje wszystkiego tak, że czase i kształtów rozróżnić nie sposób. Albo właśnie śnieżnie - biało, lodowato. No ale z drugiej strony na takim tle wszystko jest lepiej widoczne! W gęstwinie liści czasem nie sposób wypatrzeć małego śpiewaka, a zimą przeróżne ptaszki same się na wyścigi zlatują do karmnika, zatem zdecydowanie warto - i dokarmiać, i obserwować zimową odsłonę przyrody!

A co się dzieje zimą u zaprzyjaźnionego rodzeństwa puchaczy? Pamiętacie pewnie, że się wykruszył jeden kompan - teraz też będzie podobnie, co przywodzi na myśl wiersz Antoniego Marianowicza "Dziesięcioro Murzyniątek", choć oczywiście rozstanie z kolejnym członkiem rodzeństwa ma zupełnie inny wydźwięk, wiąże się ze znalezieniem sobie własnego miejsca, z rozpoczęciem nowego etapu życia. Nie zdradzę, o kogo teraz uszczupli się rodzeństwo puchaczy i kto wyruszy na dalsze poszukiwania, ale to rozstanie poprzedzi mnóstwo zabawnych sytuacji, będą i olśnienia przyrodniczymi zjawiskami, i wiele nowych doświadczeń, spotkań z rozmaitymi przedstawicielami fauny. 

Ba, czeka nas także podróż na Grenlandię! Zapewne jesteście nieco zaskoczeni, bo odległość do tej krainy lodu i śniegu jest spora, ale cała ta przygoda została ciekawie przedstawiona i pomysłowo "uprawdopodobniona". To interesujące dopełnienie obrazu zimy, okazja do spotkania jeszcze innego przedstawiciela rodziny puszczykowatych. 

Autorzy ponownie sięgnęli po sprawdzony patent na przyciągnięcie uwagi młodych czytelników - fabularna opowieść o perypetiach trojga ptasiego rodzeństwa przeplata się z przystępnie, rzetelnie przedstawionymi informacjami o przyrodzie, pogodzie, zjawiskach atmosferycznych, o faunie. Do tego każdy rozdział rozpoczyna się zachętą do współtworzenia książki, nadania jej własnej formy dzięki rysunkom, wyklejankom. 

Warto wspomnieć o rozwiązaniu, które poszerza wiedzę małych odbiorców - umieszczone na stronach publikacji kody pozwalają obejrzeć krótkie materiały filmowe odpowiadające o rozmaitych zimowych tajemnicach przyrody. Po lekturze będziecie zatem doskonale wiedzieć, jak powstają mroźne obrazy na szybach oraz płatki śniegu, dlaczego góra lodowa wydaje się nam błękitna i czym się różni zawieja od zamieci. 

Polecamy!
Katarzyna i dziewczynki
"Pogoda dla puchaczy. Zima"
Autorzy: Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak
Ilustratorka: Małgorzata Osieleniec
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Oprawa: półtwarda
Liczba stron: 72
Format: 14,7 x 20,8 cm
ISBN: 978-83-8123-905-9Komentarze