"Pralnia pierza. Opowiadania o tym, co ważne" - dla najmłodszych o wielu istotnych kwestiachBardzo cenimy książki Wydawnictwa Literatura - powodów jest wiele: rodzimi autorzy, zatem i tematy bliskie czytelnikom, realia znane, sprawy poruszające. A kiedy się zaczyna już karierę szkolną, kontakty międzyludzkie są coraz szersze, rozmaite, wówczas mądre, ważne teksty skłaniające do namysłu, rozmowy, zajęcia stanowiska są poszukiwane. 

Autorka ośmiu opowiadań znajdujących się w tym zbiorze zaskoczyła nas i doborem bohaterów, i patentem na wprowadzenie ważnych tematów, przebiegiem akcji. Można by stwierdzić, że historie te łamią wszelkie schematy, toczą się w nieprzewidywany sposób, wytrącają nas z pewnych utartych ścieżek, które często się w literaturze dla młodych odbiorców pojawiają. 

Z całą pewnością nie uda się czytelnikowi przewidzieć biegu zdarzeń. Ba - czasem początek sugeruje zupełnie inną tematykę, a potem zmienia się miejsce akcji, pojawiają się nowi bohaterowie, a my zaciekawieni czytamy, jak też się ta historia skończy. 

"Pralnia pierza" porusza kwestie niezwykle ważne. Choć czasem wydaje się nam, że nasze pociechy to jeszcze dzieci, nie mają problemów, żadne trudy i rozterki ich nie dotyczą, jednak prawdą jest inna - nawet najmłodsi zmagają się z nietolerancją, materialny status bywa przyczyną uszczypliwych docinków. Młody wiek nie wyklucza głębszej świadomości, porusza los innych osób, krzywda zwierząt, niesprawiedliwość. Takie niełatwe chwile przeżywają bohaterowie opowiadań. Przychodzi im się zmierzyć z samymi sobą, w krytycznej sytuacji zdecydować, czy iść z prądem, czy zachować się uczciwie, odważnie, odpowiedzialnie. 

Bardzo nas poruszyły te opowieści. Nie czytało się ich ot tak. Nie wątpimy, że podobny odbiór pojawi się u wszystkich czytelników. Bohaterowie w ostatecznym rozrachunku dokonują słusznych wyborów, ale ich rozterki nie są abstrakcją. Często łatwiejsza droga na skróty kusi, rozmaite obawy powstrzymują przed zabraniem głosu, postąpieniem odmiennie niż reszta osób. Ale rozważając ją, ryzykujemy wiele - wyrzuty sumienia, krzywda innych - to wszystko sprawia, że wybór jest oczywisty: musimy opowiedzieć się po stronie krzywdzonych, postąpić uczciwie, pokonać obawy, by pozostać w zgodzie ze sobą. 

Ilustracje nasycone emocjami, pozwalające łatwo odczytać intencje i emocje bohaterów, są obrazowym, celnym uzupełnieniem. Te poprzedzające kolejne opowiadania uzupełnione są o nazwy uczuć, których swego rodzaju trening, rozruszanie zapewnia lektura. Otwarte zakończenia dają możliwość snucia dalej tych opowieści. A sama ich materia skłania do refleksji i dyskusji. Znakomita propozycja dla odbiorców-już-szkolniaków, na pewno warta poznania, przestudiowania i przedyskutowania. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Pralnia pierza. Opowiadania o tym, co ważne"
Autor: Dorota Combrzyńska-Nogala
Ilustrator: Grażyna Rigall
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Format: 15,7x21,8 cm
ISBN:  978-83-7672-537-6

 

Komentarze