"Książkożercy" - nowa seria dla początkujących czytelników
"Książkożercy" to nie pierwsza seria dla debiutujących czytelników, jaka pojawiła się na rodzimym rynku księgarskim, wydawniczym. Ale ten fakt nie umniejsza jej wartości, ba - autorzy mogli zaczerpnąć z dobrych wzorów czy uniknąć błędów poprzedników. Na podstawie pierwszych trzech pozycji można też dostrzec aktualność poruszanych tematów. 

Najmłodsi bardzo łatwo się zniechęcają do lektury - zwłaszcza jeśli czytanie nie jest ich pasją. Wystarczy kilka trudnych wyrażeń, tematyka zbyt odległa, niezrozumiałe realia - i już książka ląduje w przysłowiowym kącie. Zupełnie inaczej rzecz się ma, gdy opowieść wciągnie, bohaterowie okażą się bliscy, ich problemy - ważne i poruszające. 

Tytuł serii jest intrygujący i budzi zabawne skojarzenia - a gdy wnikniemy głębiej w jej tajemnice, okaże się, że Wydawnictwo Wilga proponuje najmłodszym wyprawę w świat książek przebiegającą pewnymi etapami - od Książkogryzaka poprzed Książkołasucha aż do Książkożercy! Prawda, że brzmi to kusząco?!:) 

To, z jakim poziomem lektury mamy do czynienia, zostało dokładnie oznaczone na okładce - jedna z liter - "a", "b" lub "c" nad tytułem serii jest większa i jest to właśnie wielka litera, zatem na pierwszy rzut oka odnajdziemy pozycję dla siebie (czyli dla naszej pociechy;)). No i rzecz jasna zawartości w pełni odpowiada danemu poziomowi. Najmłodsi otrzymają krótkie  historyjki, z prostym słownictwem, z jak najmniejszą liczbą dwuznaków oraz liter ze znakami diakrytycznymi. Duże ilustracje przyciągną uwagę małych czytelników, a na każdej ze stron znajdą oni tylko jedno zdanie, najczęściej pojedyncze. Dzięki temu już ta pierwsza lektura będzie sukcesem!

Wyższy poziom to kolejny stopień na drodze do tytułu mola książkowego, zatem są tu i dłuższe słowa, które zawierają te litery, których niewiele w pozycjach dla "książkogryzaków", zdania są dłuższe, także złożone, więcej tekstu na stronie, choć nadal - dużo ilustracji, tak by przykuć uwagę, zaciekawić małego odbiorcę. 

Biegłych w sztuce czytania ucieszą tytułu z poziomu C - opowieść słusznej długości na dłuższe chwile z lekturą, podzielona na rozdziały. Dużo stron i duża satysfakcja - że się udało samodzielnie przeczytać taką niemałą pozycję! Dodatkowo książki z wyższych poziomów zawierają słowniczek z wyjaśnieniami trudniejszych wyrazów, wyrażeń czy zwrotów. To sympatyczny wstęp do nauki posługiwania się rozmaitymi leksykonami, słownikami czy encyklopediami. A sprawdzianem rozumienia tekstu są pytania umieszczone na końcu książki - ta cenna umiejętność jest teraz niezwykle często sprawdzana w szkole, zatem warto ćwiczyć ją właśnie w taki miły sposób, dzięki wciągającym lekturom.

Podobnie jak w innej popularnej serii, tak i w tych książkach najmłodsi znajdą sympatyczny prezent - stronę z naklejkami nawiązującymi do treści lektury, ale też podkreślającymi wagę i wartość czytania. Okładka ze skrzydełkami przynosi informacje o serii, innych tytułach w jej skład wchodzących. Książki wydane są solidnie, a ilustracje - miłe dla oka. 

Nie można nie wspomnieć o treści - bohaterowie to rówieśnicy małych czytelników. Mają podobne problemy, w pomysłowy sposób radzą sobie z trudnymi sytuacjami, potrafią wyciągnąć nauką z popełnionych błędów. Pojawia się temat gier komputerowych i uzależnienia się od takiej rozrywki. Przeciwstawiona jej została wspólna zabawa z bliskimi, w której ważną rolę odgrywa wyobraźnia - świetny pomysł i ze względu na relacje międzyludzkie, i z punktu widzenia zdrowia, higieny. To opowieść dla początkujących, ciut starsi przeczytają o śledztwie prowadzonym przez młodych detektywów. Rudy kotek naprawdę potrzebuje pomocy! Na szczęście empatia i logiczne myślenie pomagają odkryć tajemnicę zagubionego zwierzaka. Również o czworonogach, pomocy dla nich, odpowiedzialności opowiada historia z poziomu "C". Ale nie tylko - pojawi się tu temat mody, kwestia uczciwości, relacje siostrzano-braterskie. 

Docenić należy język, którym napisano te pozycje dla młodych czytelników - prosty, klarowny, obrazowy - piękna polszczyzna. Jak informuje wydawnictwo - serię przygotowano pod opieką metodyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Polecamy
Katarzyna i Młodsza


"Super Marian nad jeziorem"


"Super Marian nad jeziorem"


"Akcja Jogi"


"Akcja Jogi"


"Bomberka"


"Bomberka"


"Super Marian nad jeziorem"
Autor: Barbara Wicher
Ilustrator: Edyta Karaban
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 24
Format: 14,5x18,5
ISBN: 978-83-280-5688-6


"Akcja Jogi"
Autor: Barbara Wicher
Ilustracje: Nika Jaworowska – Duchlińska
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 32
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-280-5124-9

"Bomberka"
Autor: Grażyna Nowak – Balcer
Ilustracje: Anna Simeone
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 32
Format: 14,5x18,5
ISBN: 978-83-280-5074-7Komentarze