"Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" - wszelkie nocne tajemnice wyjaśnione:)Nocą najmłodsi albo smacznie śpią, albo marudzą i baraszkują - ku utrapieniu rodziców, zwłaszcza tych, którzy rano muszą popędzić do pracy... Ale kiedy pociechy nieco podrosną, to nocne tematy pojawiać się będą bardzo często w rozmowach;) Przede wszystkim - negocjacje związane z porą pójścia spać, rewolucyjne pomysły, by w ogóle się nie kłaść (bo to takie marnowanie czasu;)), ale też pytania o to, czy wszyscy w nocy śpią. 

Niezliczone wątpliwości wyjaśni lektura książki "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy", odpowie na wszelkie pytania, a do tego z pewnością podsunie sporo zagadnień, o których nie mieliśmy pojęcia. Taka to książka - piękne kompendium nocnych tematów wzbogacone o ciekawostki, czasem małe dygresje - mnóstwo ważnych i intrygujących informacji. 

Najwięcej pytań najmłodszych dotyczy ich samych i temu tematowi autorka poświęciła najwięcej miejsca. Znajdziemy tu zatem wiadomości o rozmaitych aspektach ludzkiego snu, o naszych zwyczajach z związanych z nocnym odpoczynkiem. Naszymi przewodnikami będzie niebanalny tercet - siostra i brat, którzy w piżamkach na kolejnych stronach książki sympatycznie zostali umieszczeni na ilustracjach obrazujących dany temat - oraz biały królik w ogrodniczkach;) Ten ostatni jest specjalistą od ciekawostek i nieco trudniejszych zagadnień, zatem gdy zabiera głos, to w dymkach znajdziemy takie właśnie treści. 

Monika Utnik-Strugała z podziwu godną wnikliwością zanalizowała nasz sen, a do tego wiadomości te ujęła w sposób bardzo przystępny. Zatem po przeczytaniu kolejnych rozdziałów doskonale będziemy wiedzieć, czym jest zegar biologiczny, jak przebiega zasypianie, jakie procesy zachodzą w naszych organizmach podczas snu. Dowiemy się, dlaczego jedni są sowami, inni - skowronkami, poczytamy o lunatykowaniu, sennych marzeniach, wyznaczymy nawet odpowiednią porę na pobudkę! 

Ale przecież w nocy nie wszyscy śpią! Dzieje się bardzo wiele - mnóstwo osób pracuje - dowiemy się, kto czuwa mimo późnej (a może wczesnej?;)) godziny i na czym polega jego praca, dlaczego jest ważna dla każdego z nas. 

Niezwykle ciekawie i obrazowo przedstawione zostały kwestie związane z zapadaniem nocy, czyli wszelkie astronomiczno-przyrodnicze tajemnice. Dlaczego zapada noc, czym jest noc polarna, a czym białe noce, nocne niebo - najmłodsi otrzymują klarowne objaśnienia na te tematy. Mali miłośnicy przyrody poznają też nocne zwyczaje zwierząt, dowiedzą się, które są aktywne po zmroku, przekonają się, że są i rośliny lubiące noc.

Pięknie wydana książka skrywa urocze ilustracje i solidną porcję wiedzy przystępnie, ciekawie przekazanej. Znakomita lektura na dobry sen - bo w taki klimat wprowadza, ale też na inne chwile. A do tego wspaniale przekonuje, że warto nie przeciągać w nieskończoność aktywności i wskoczyć do łóżka o odpowiedniej porze;)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy"
Autor: Monika Utnik-Strugała
Ilustrator: Małgosia Piątkowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 28x34 cm
ISBN: 978-83-10-13355-7Komentarze