"Zakochany grzeczny pies" - poznajmy tajemnicze uniesienia psiego serca;)Winter zaraził nas psim spojrzeniem na świat;) Wciąż próbujemy dociec, co też w tej chwili nasza Lu by komunikowała, jak by komentowała nasze mało rozsądne - z jej punktu widzenia;) - zachowania. Jednak nasza podopieczna - choć zdarza nam się skarżyć na jej zachowanie - jest dość przewidująca (a może to kwestia zżycia się z nią?) i ma zdecydowanie mniejsze pokłady energii i ekspresji niż przeuroczy tytułowy "grzeczny pies";)

Sympatyczny alaskan mamut ma imponujące rozmiary, a także godne podziwu zdolności. Czasem wydaje się wręcz, iż to rzeczywiście on pełni rolę przywódczą w owym ludzko-zwierzęcym stadzie;) Jest bardzo opiekuńczy, więc roztacza pieczę nad pobratymcem Rudym, kotem Marianem i nowym domownikiem - chomikiem Popkornem. Do tego są oczywiście mało zaradni i często zagubieni w rzeczywistości Henryk, Hanka, Julka i Alek. 

Można by rzec, iż Henryk od zawsze diametralnie odmiennie od własnych deklaracji co do swojej osoby prezentuje się w oczach swego pupila. Winter jest zdumiony przechwałkami, nie rozumie zachowań ojca rodziny (bo głową jest przecież raczej sam uroczy alaskan;)), na szczęście wszystko na ogół przebiega według zamiarów czworonoga, zatem nad wybrykami pana można przejść do porządku dziennego;)

Ale, ale, wszak tytuł zobowiązuje! Wiosna kojarzy nam się na pewno nie tylko z bujnie rozwijającą się przyrodą, ale też z porywami serca - i w te wyobrażenia doskonale treść tej lektury się wpasowuje. Chociaż gros zdarzeń ma miejsce nieco później - na przełomie wiosny i lata, podczas miesięcy kanikuły, jednak dominujący temat uczuć pojawia się bez przerwy. 

Nic dziwnego - wszak obiekt uczuć nietuzinkowego alaskana zamieszkał tuż pod bokiem! Tej uroczej, rudej suczce nadano wprawdzie imię Nina, ale bardziej pasuje do niej obecna, nieco zmodyfikowana forma - Nindża;) Sąsiadka Wintera to wulkan energii, bardzo charakterna, wybuchowa i impulsywna osobniczka.;) Wszędzie jej pełno, nie ma szacunku do cudzej własności (wyobraźcie sobie, że uważa ona zamachy na miskę Wintera za właściwe postępowanie!). Bez namysłu atakuje zębami tylną część ciała nowego znajomego, a jednocześnie sprawia, że ów znajomy, dobrze nam znany Winter, zaczyna zabiegać o jej względy, toczy boje z innymi czworonogami, ba - Nindża staje się bohaterką sennych marzeń alaskana! 

Nindża odgrywa niezwykle istotną rolę jako motor zdarzeń, jednak to niejedyna intrygująca bohaterka ze świata zwierzęcego. Malutki Popkorn potrafi także nieźle namieszać, z kolei kolega Alka jest posiadaczem raczej mało towarzyskiego pupila, który Winterowi nie przypadł do gustu - węża Pytka. Spacer z psem to okazja do zadzierzgnięcia więzów przyjaźni z rozmaitymi czworonogami - wiemy to doskonale - i wie to także tytułowy bohater tej książki. Każdy spacer to nowe znajomości, przyjaźnie i animozje, okazja do poznania nowych rejonów, no i przeżycia nietuzinkowych przygód! 

Jak zwykle nie zabraknie zabawnych sytuacji, a jeśli chodzi o ilustracje, to można tylko żałować, że jest ich niewiele (uroczo wyglądają zwierzęcy bohaterowie stworzeni przez Joannę Rusinek).

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Zakochany grzeczny pies"
Autorzy: Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-7672-648-9Komentarze