"Zawodowcy w świecie zwierząt" - jeszcze bliższy nam świat fauny;)Nierzadko zdarza nam się słyszeć porównania przywołujące nazwy zwierząt, a co za tym idzie - ich cechy, z którymi dany przedstawiciel fauny się nam kojarzy. Ktoś "je jak świnka", inny jest "uparty jak osioł", poza tym piszemy "jak kura pazurem", patrzymy wilkiem, małpujemy czy też zachowujemy się "jak słoń w składzie porcelany". Są i sympatyczniejsze - można jeść jak ptaszek, być zwinnym jak pantera, mieć sokoli wzrok.  Taki wizerunek zwierząt w naszym języku wynika z pewnych analogii w naszych działaniach. Podobną zasadę zastosowała autorka tej książki, ale w tym przypadku to realia z naszego, ludzkiego świata posłużyły do sportretowania przedstawicieli fauny. 

Spotkamy zatem na kolejnych stronach architektów, aktorów rozmaitej maści;), ogrodników (w tym nocnego), producentkę kawy, fryzjera, detektywa, nocnego stróża... I długo by tak jeszcze można było wymieniać! Oprócz takich związanych z zawodami określeń znajdziemy i wiążące się z czasem wolnym, np. wczasowiczka, kanapowy leń - bądź usposobieniem zbliżającym dany okaz fauny do świata ludzi - tajemnicza nieznajoma, złota rączka, mistrz jedzenia na czas;)

Przyznajcie sami - bardzo to działa na wyobraźnię i intryguje - kogóż to można nazwać saneczkarka? A nianią? Gospodynią domową? Pionierem? Nie zawsze łatwo jest odgadnąć, ale gdy poznamy już odpowiedź na te pytania, źródło nazwy będzie w pełni zrozumiałe. 

Autorka zabiera małych odbiorców w nie lada podróż - proponuje poznanie czternastu różnych środowisk - stref zimnych i gorących, pustynnych i bujnie porośniętych, wód bliskich nam - jak rzeka - i odległych - jak głębiny oceanu. Każdy ekosystem został przedstawiony na kolorowej ilustracji zajmującej dwie strony rozkładówki - znajdziemy tu krótki tekst przemycający ciekawe informacje oraz wizerunki zwierząt, które bliżej poznamy po przewróceniu kartki. Następne dwie strony to portrety ośmiu gatunków z danego środowiska. Najmłodsi z radością odszukają te okazy na dużej ilustracji, a nieco starsi posłuchają o szczególnych umiejętnościach zwierzęcia. 

Na pewno kilka nazw przywołają nawet najmłodsi - są tu bowiem przedstawione takie zwierzęta jak osioł, hipopotam, lew, rak, słoń, ślimak czy żyrafa. Jednak znakomita większość ze stu dwunastu okazów to bardziej egzotyczni przedstawiciele fauny. Lektura będzie więc okazją do poszerzenia wiedzy, pogłębienia przyrodniczej pasji. 

Pięknie zilustrowana, w okazałym formacie jest świetnym prezentem dla najmłodszych. Bawi i uczy, pokazuje, że zwierzęta są nam naprawdę bliskie, a przez to wpaja szacunek do świata przyrody.

Polecamy
Katarzyna i Młodsza

"Zawodowcy w świecie zwierząt"
Autor: Wendy Hunt
Ilustrator: Studio Muti
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 23,6x30,3 cm
ISBN:  978-83-10-13400-4
Komentarze