"Awaria" - nie taki idealny świat nowych technologiiRodzeństwo: Tymek, Anita i Maciek oraz ich mama oczekują na powrót taty ze służbowej podróży do Chin, zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, po domu kręci się też suczka Czika. Brzmi jak idylla, prawda? Gdy jeszcze dodać fakt, iż wszelkie systemy w domu są zautomatyzowane i sterowany przez komputer, który na czas podgrzeje obiad czy włączy urządzenie sprzątające, utwierdzimy się w tym przekonaniu. 

Tyle że przecież i nas często niepokoi technicyzacja, przywiązanie najmłodszych do tabletów, smartfonów, uzależnienie od tv, gier komputerowych, relacji nawiązanych w sieci. Te wirtualne są przedkładane ponad realne, obowiązki schodzą na dalszy plan, rozmowa z bliskimi ciąży, bo bardziej zajmuje gra czy śledzenie konwersacji w sieci. Ba, nawet ukochany pies z czasem powszednieje, jego wyprowadzanie skraca się do minimum, I takie właśnie jest drugie oblicze życia rodziny mieszkającej w domu przy ulicy Sosnowej 1. To obrzeża miasta, okolica dopiero zaczyna się zaludniać, zatem bohaterowie mają tylko jednego sąsiada, pod numerem czwartym. A stosunki międzysąsiedzkie nie są zbyt zażyłe, zaognia je dodatkowo fakt, że rodzeństwo dość niefrasobliwie pozwala czworonożnej pupilce załatwiać potrzeby fizjologiczne pod domem numer cztery...

Tata jest nieobecny (utknął na lotnisku), zmęczoną mamę dopada grypa, na szczęście niespodziewanie dociera paczka z zawartością, która poprawia nastrój rodzeństwa. Nowym "mieszkańcem" ultranowoczesnego domu staje się Evo - równie zaawansowany technologicznie robot. Poznawanie jego możliwości to marzenie - Tymka, Anity, Maćka. Jednak do czasu... Tytułowa awaria pokaże, co naprawdę jest ważne, na kogo można liczyć w trudnej sytuacji. Brak prądu wydaje się być czymś niemożliwym, ale z każdą chwilą rodzeństwo utwierdza się w przekonaniu, że nie jest to błahy problem, a na pomoc kogokolwiek nie mogą liczyć. Trzeba zacząć działać!

Niedługa opowieść wciąga młodego czytelnika (i nie tylko młodego!;)) - autorka pomysłowo buduje napięcie, tworzy ciekawą wizję świata, zgrabnie charakteryzuje postaci poprzez ich zachowania, reakcje, pasje. Okazuje się też, że bohaterowie mają swoje tajemnice, zatem kolejne wydarzenia zaskakują, każą zrewidować wcześniejsze domysły. Zwroty akcji przykuwają uwagę, nastrój tajemnicy potęgują ilustracje autorstwa Marty Krzywickiej - coraz mroczniejsze, znakomicie oddające emocje bohaterów. 

Niezwykle ważny jest także przekaz tej historii - nienatrętny, ale zwracający uwagę na coraz powszechniejsze uzależnienie od nowoczesnych technologii, uwypuklający problemy powierzchowności naszych relacji, trudności w porozumieniu - nawet z najbliższymi nam osobami. 

Polecam
Katarzyna
"Awaria"
Autorka: Joanna Wachowiak
Ilustratorka: Marta Krzywicka
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN:  978-83-7672-608-3Komentarze