"Strrraszna historia" - kształcąca podróż przez wieki
Terry Deary znalazł patent na wychowanie pasjonatów historii. Niełatwe to zadanie, bo przeszłość - zwłaszcza ta odleglejsza;) - kojarzy się niezbyt atrakcyjnie. Wojny, przemoc, dość siermiężne - eufemistycznie rzecz ujmują;) - warunki życia - to wszystko raczej zniechęca niż zaciekawia. Korowód władców i mnogość dat z trudem zagnieżdżają się w pamięci... Jak to pojąć, zrozumieć? Czy można polubić?! 

Seria "STRRRASZNA HISTORIA" przekonuje, że minione dzieje mogą stać się polem ciekawych obserwacji, pasjonujących opowieści, wciągających ciekawostek, które pokażą nam z nieco innej perspektywy życie naszych przodków (tych odleglejszych;)). Bo historia ludzkości to nie tylko nasza era, nie tylko dzieje starożytnych nacji, warto także zgłębić prawdziwe jej początki, czyli dzieje "odjazdowych jaskiniowców", przemiany zachodzące w ich wyglądzie, zwyczajach, stylu życia przez miliony lat. 

A jest to niewiarygodnie ciekawe zagadnienie! Wszak pozbawieni choćby na dzień wszelkich udogodnień tak dla nas dziś nieodzownych nie radzilibyśmy sobie zbyt dobrze, a przecież nasi jaskiniowi przodkowie potrafili rozwiązać wszelkie kwestie codziennej egzystencji używając tylko siły, sprytu, pomysłowości, korzystając z pomocy pobratymców, wykorzystując sprzyjające okoliczności. 

Dlaczego jest to tak interesująca i niezwykła historia? Bo to jednocześnie opowieść o archeologach, o metodach dochodzenia do prawdy, o mylnych teoriach, kolejnych wersjach przeszłości, które upadały, o coraz doskonalszych metodach badawczych, pozwalających na podstawie drobnych śladów zbudować obraz dziejów tak dla nas odległych. 

Praca archeologa nie wydaje się być może zbyt frapująca, jednak jej efekty są naprawdę spektakularne. Dzięki badaniom przeszłość nie jawi się tylko jako mroczne, ciemne, odległe dzieje - okazuje się, że czasem to nasi współcześni zachowują się w sposób mniej cywilizowany niż jaskiniowcy... Bo jak się okazuje, przedstawiony w danym tomie obraz historii staje się podstawą do pewnych spostrzeżeń, które są niezbyt pochlebne dla nas samych. 

Nie mniej frustrujące są wnioski wynikające z porównania czasów "okrutnych Rzymian" oraz współczesnych "cywilizowanych ludzi". Krwawy odwet na przeciwnikach, bezlitosne traktowanie innych, niesprawiedliwość - dziś są również obecne, ba - czasem wręcz "na porządku dziennym", mimo że mienimy się być tak światłymi, postępowymi osobami...

Nieco grubsza pozycja - "Groźni rycerze w ponurych zamczyskach" dostarcza mnóstwa wiadomości o czasach średniowiecza widzianych przez pryzmat tej właśnie warstwy ówczesnego społeczeństwa. Skomplikowane rycerskie zasady z pewnością zaskoczą młodych (i starszych;)) czytelników, ale poznamy też bliżej trubadurów, niuanse dworskiej miłości, turniejowe zasady, mroczne domostwa posępnych bohaterów... A są oni także nader wdzięcznymi postaciami, nie dziwi zatem, że konni wojownicy nie odeszli w przeszłość wraz z wynalezieniem prochu, gdy ich udział w bitwach choć nie miał zbytniej racji bytu, wciąż był na porządku dziennym. 

W tytułach tych odnaleźć można informacje świadczące o uzupełnieniu ich treści będącym ukłonem w stronę polskiego czytelnika. To sympatyczny aspekt lektur i z pewnością przyciągający uwagę, choć największymi "wabikami" są zabawne ilustracje wzbogacone o komiksowe dymki, mnóstwo quizów, zagadek, zdumiewających ciekawostek. Autor nie trzyma się kurczowo tematu, pozwala sobie na dygresje, wprowadza analogie, jego styl przywodzi na myśl gawędę, towarzyską pogawędkę z oczytanym, starszym kolegą;) 

Świetne i nieocenione źródło wiedzy - polecamy gorąco!

Katarzyna i Starsza

Autor: Terry Deary 
Ilustrator: Martin Brown
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 128, 128, 176
Format: 21x14,8 cm
ISBN: 9788328136731, 9788328136755, 9788328136748https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont 


Komentarze