"Jej historia. 50 kobiet i dziewczyn, które zadziwiły świat" - ciekawie, wciągająco, inspirująco!Ależ piękna jest ta książka! Choć w tym wypadku to może niezbyt trafne określenie? W końcu często takie słowa słyszą dziewczynki - że są ładne, że mają się ładnie - czyli grzecznie - zachowywać. Docenianie jedynie zewnętrznych aspektów bywa zatem deprecjonowaniem całej reszty, bardzo ważnej, będącej fundamentem naszej konstrukcji jako człowieka. Dziewczęta muszą mieć możliwość działania, nieskrępowanego realizowania swoich pasji, nieszablonowego postępowania, które będzie wyrazem najgłębszych pragnień, potrzeb, marzeń. Warto zachęcać do takich śmiałych postaw, a inspiracją i wsparciem będą niewątpliwie portrety kobiet zebrane w książce "Jej historia" autorstwa Katherine Halligan. 

Pisarka stworzyła ponad sto książek dla młodych odbiorców, jest także mamą dwóch córek. "Jej historia" powstała, by zachęcać dziewczęta do realizowania marzeń. Niezależnie od tego, co jest tą pasją, warto i trzeba starać się ją pielęgnować, walczyć w imię wartości, które uważamy za ważne. 

Pięćdziesiąt portretów zostało bardzo sprawiedliwie podzielone na pięć kategorii. "Uwierz i zdobywaj", "Ryzykuj i twórz", "Chroń i pomagaj", "Myśl i rozwiązuj", "Trwaj i zwyciężaj" - to tytuły grupujące po dziesięć wyjątkowych historii. Umieszczone na dwóch stronach, przybliżają daną postać, pokazują środowisko, z jakiego pochodzi, opisują dzieciństwo, młodość, wszelkie dokonania. Każdy z tych opisów kończy się podsumowaniem zatytułowanym "Zmieniając świat". We fragmentach tych autorka zbiera największe dokonania, wyjaśnia, na czym polegał wielki wypływ owej bohaterki, obiektywnie też pisze o kontrowersyjnych poczynaniach - jeśli takie miały miejsce.

To właśnie wielki atut tej pozycji. Historie bohaterek są ciekawe, wciągające, klarownie zostały przedstawione dokonania, prosto wyjaśniane są rozmaite zagadnienia, zatem książka sprawdzi się jako lektura nawet i dla młodych odbiorców. Nie będzie konieczności szukania dodatkowych wyjaśnień. Portrety pozwalają dobrze poznać opisywaną osobę - wiele tu  zaskakujących informacji, ciekawostek, do tego wybór bohaterek także nie jest oczywisty. Kto miał w rękach jakąś pozycję tego typu, ten wie, że wiele postaci przewija się w każdej publikacji, czasem to po prostu powielenie w innej formie tych samych treści. Czytając historie kobiet wybranych przez Katherine Halligan poznajemy nietuzinkowe postacie, działające na różnych frontach. Na końcu książki zebrane zostały portrety wszystkich bohaterek ułożone chronologicznie - od najdawniej żyjących ("najstarszą" jest Hatszepsut), aż do czasów współczesnych. Dzięki temu widzimy, że hart ducha, siłą wola i odwaga w realizowaniu marzeń charakteryzowały panie żyjące tysiące lat temu, setki lat temu i obecnie. 

Poza tym autorka nie unika trudnych tematów. Sporo zdarzeń, które stały się udziałem bohaterek, to tragiczne, dramatyczne przeżycia. Taktownie, bez epatowania, ale też by pokazać prawdziwy obraz zdarzeń, Katherine Halligan pisze i o takich bolesnych kwestiach.

Wracając jeszcze do rozpoczynającego ten tekst stwierdzenia - to naprawdę piękna pozycja! Zachwyca i warstwa tekstowa (także tłumaczenie Adrianny Zabrzewskiej), i wizualna. Bardzo pomysłowo połączone zostały rysunki i fotografie. Portrety stworzone przez Sarah Walsh zachwycają - ukazane postacie promienieją spokojem, wiarą w sens swoich poczynań, odwagą. Wzbogacone o złote myśli, cytaty są pięknym hołdem złożonym kobietom i dziewczynom, które zadziwiły świat.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Jej historia. 50 kobiet i dziewczyn, które zadziwiły świat"
Autorka: Katherine Halligan
Ilustratorka: Sarah Walsh
Wydawnictwo: AMEET
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Format: 26×29,8 cm
ISBN: 978-83-253-3119-1  http://www.ameet.pl/app/themes/ameet/assets/img/logo_ameet.png 

Komentarze