"Kiedy dorosnę..." - przyszłości planowanie - miłe czy trudne zadanie?;)Najmłodsi często słyszą pytanie o plany na przyszłość;) Jakoś się tak utarło, że jest to dobry temat do rozmowy, choć jak wynika z doświadczeń i lektury - nie zawsze odpowiedź jest bezproblemowe i "trafiona". Zdarza się, że pytający nakłania do zmiany decyzji (choć to przecież żadna wiążąca deklaracja...), przedstawia alternatywne, "ciekawsze" pomysły, narzuca własne zdanie...

Dobrze mieć świadomość tego, że nie każde dziecko ma już jakieś plany, no i nie wszystkie marzenia chcemy przecież zdradzać. Wiele kwestie wiąże się z wyborem zawodu - parę z nich "oswaja" piękna, autorska pozycja Quentina Grébana. 

Na zadane przez nauczycielkę pytanie o przyszły zawód uczniowie odpowiadają bardzo różnie. To pierwszy atut tej lektury. Moja mama, która także uczyła najmłodszych, wspominała, że przy okazji omawiania książki "Jak Wojtek został strażakiem" okazywało się, że wszyscy chłopcy chcą pójść w ślady bohatera tej opowieści. Bywa że taki zbiorowy wybór jest efektem braku pomysłu - gdy nie wiemy, co powiedzieć, powtarzamy deklarację poprzednika. Najtrudniej jest zacząć;) - zatem nie dziwi problem Julki - do niej jako pierwszej pani kieruje pytanie. 

Jak się jednak okazuje, wszyscy uczniowie swoje plany opierają na predyspozycjach! Antek ma zdolności przywódcze, inni słuchają go, zatem chce w przyszłości pilnować porządku, być policjantem. Także wybory kolejnych uczniów wykazują takie ścisłe związki. Natalka wciąż ma jakieś drobne obrażenia spowodowane upadkami, zna się na tym, więc chce zostać... lekarką!

Sympatyczne są te deklaracje - mali bohaterowie potrafią przekuć niepowodzenie w sukces, wadę - w zaletę. Nie frustrują ich trudne sytuacje, traktują je jako życiową lekcję. To dobry plan - zajmować się tym, co się lubi. Dokonując takiego wyboru łatwiej o zadowolenie z wykonywanego zawodu. To ważna i cenna lekcja, jaką dają nam uczniowie. 

Lektura wywoła uśmiech u odbiorców, bo i pomysły są sympatyczne i sami bohaterowie nadzwyczajni i niebanalni!;) Otóż są to urocze pieski - zachwycająco przedstawione, budzące ocean pozytywnych emocji. Piękne książki tworzy Quentin Gréban! Na stronie wydawnictwa znajdziecie kilka autorski pozycji i taką, do której wykonał ilustracje - warto zajrzeć!

Polecamy
Katarzyna i Młodsza
"Kiedy dorosnę..."
Autor, ilustrator: Quentin Gréban
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 24x27,5 cm
ISBN: 978-83-8008-578-7Komentarze