"Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim" - o wybitnej postaci w niebanalny sposóbJózef Piłsudski to postać wielka, wybitna i kontrowersyjna zarazem. Niejednoznacznie ocenia się jego dokonania, choć rzecz jasna jego zasługi dla Polski są olbrzymie. Dowodem uznania dla jego czynów są obecne niemal w każdym polskim mieście ulice, place, pomniki upamiętniające osobę Marszałka. 

Warto bliżej poznać tego wielkiego Polaka, ale gdy myślimy o najmłodszych, to opisywanie działalności partyjnej, Cudu nad Wisłą czy buntu Żeligowskiego nie jest najtrafniejszym sposobem na przybliżenie osoby Józefa Piłsudskiego. 

Autorka przyjęła inną perspektywę - dla młodego odbiorcy ciekawą, intrygującą. Tematem swej najnowszej pozycji biograficznej uczyniła małego Ziuka, wciąż obecnego w poczynaniach dorosłego Józefa Piłsudskiego. Słowa te: "Nikt nie wie, jak wiele jest we mnie zawsze małego Ziuczka" są mottem tej opowieści, zatem to ujęcie jest i ciekawe, i cenne. 

Przywołane zdarzenia dają też sposobność do poznania realiów ówczesnego życia Polaków, spraw, które ich zajmowały. Dowiadujemy się z lektury jak wyglądało życia na wsi i w mieście, jakie nastroje budziła zwierzchność obcego mocarstwa, jak walczono z tym uciskiem. Liczna rodzina Ziuka jest z kolei przykładem wartych docenienia i naśladowania relacji, zasad, kultywowanych wartości.

Rozmaite zdarzenia stały się udziałem rodziny Piłsudskich. W wielodzietnej rodzinie nie brak utarczek miedzy dziećmi, ale rozwiązywane są one na stopie pokojowej. Mały Ziuk wyróżnia się z pośród rodzeństwa szczególnymi cechami predestynującymi go do odegrania ważnej roli - jest odpowiedzialny, zachowuje zimną krew, planuje, działa... Jak każde dziecko ma na swoim koncie i mniej rozważne czyny, ale od najmłodszych lat widać jego patriotyzm, odwagę, zdolności przywódcze. 

Autorka ciekawie odmalowuje dzieciństwo i młodość Józefa Piłsudskiego. Nawet drobne, codzienne zdarzenia pozwalają jej pokazać jego charakter. Nie zapomina o przedstawieniu tła wydarzeń, także postacie drugoplanowe są z krwi i kości. Pięknie i poruszająco opisane zostały relacje Ziuka z matką, Marią Piłsudską z domu Bilewicz. 

Atmosferę Zułowa - rodzinnego domu Marszałka, starał się Józef Piłsudski przywołać w Milusinie - w Sulejówku pod Warszawą. I to miejsce zostało przedstawione bliżej, a poznajemy je dzięki wspomnieniom Aleksandry Piłsudskiej oraz córek Marszałka - Wandy i Jadwigi. Prywatne życie Wielkiego Wodza pokazuje go jako człowieka ciepłego, troskliwego, uczuciowego. Siłę i stanowczość pozostawiał na sytuacje oficjalne.

Warto jeszcze docenić stronę wizualną tego wydania - ilustracje Magdaleny Pilch łączą się z archiwalnymi fotografiami - a te - wkomponowane w rysunki, umieszczone w Kalendarium z życia Marszałka czy też na wklejce - dają sposobność obcowania z Wielkim Polakiem! Do tego przygód Ziuka możemy także posłuchać! Do książki dołączona jest płyta - audiobook czyta Leszek Filipowicz.

Polecamy gorąco!
Katarzyna i dziewczynki


"Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim"
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustrator: Magdalena Pilch
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Format: 17,6x24,2 cm
ISBN:  978-83-7672-597-0
Komentarze