"Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku" - o śmiałych marzeniach i ich wielkiej realizacjiJuż w zerówce pani przybliżyła małym uczniom osobę wielkiego odkrywcy, ale teraz, po niemal dwóch latach, Młodszej jakoś ta wiedza wyparowała. Wyjaśnień, kim był Kopernik, co mu zawdzięczamy, udzieliła siostrze Starsza: że astronom, że odkrył, co tak naprawdę porusza się - Ziemia czy Słońce;) Zresztą - nie darmo było się w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku! Taka wizyta na pewno ugruntowuje wiele informacji, ale jeśli na razie nie macie jej w planach, to świetnie sprawdzi się w ramach zastępstwa lektura biograficznej powieści autorstwa Katarzyny i Pawła Ziemnickich.

Dzięki nietuzinkowemu pomysłowi na przybliżenie osoby wielkiego astronoma opowieść ta zaciekawi z pewnością najmłodszych odbiorców. Na kartach książki poznajemy małego Mikołaja - jego historia rozpoczyna się 19 lutego 1473 roku, w dniu narodzin - a później towarzyszymy mu w ważnym momentach jego życia. 

Tytułowa "Droga do gwiazd" to sformułowanie wieloznaczne - z jednej strony zafascynowanie niebem, kosmosem, ciałami niebieskimi pojawiło się już w dzieciństwie i kolejne życiowe wybory były krokiem do rozwijania, pogłębiania tej pasji, z drugiej strony - życiorys Kopernika jest tak bogaty, to biografia człowieka nietuzinkowego, o bardzo szerokich, wszechstronnych zainteresowaniach. Najmłodsi będą niewątpliwie zaskoczeni tym, ile "zawodów" wykonywał Kopernik! Studiował teologię, prawo, medycynę, był astronomem, zajmował się matematyką, ekonomią, strategią wojskową. 

Ciekawie przedstawiona została ta żądza wiedzy, chęć zgłębiania rozmaitych dziedzin nauki. Szczególnie cennym przykładem, wzorem są samodzielne poszukiwania bohatera. Kopernik samodzielnie zbudował narzędzia do obserwacji zjawisk astronomicznych i dokonywania pomiarów. Jego dziecięca fascynacja przerodziła się w wielką pasję, a ta zaowocowała rewolucyjnym odkryciem. Ale droga do tego nie była prosta - teoria heliocentryczna była uznawana za irracjonalną, za zniewagę! A jednak nie bacząc na konsekwencje, Kopernik poświęcił wiele lat i wiele sił, by upowszechnić swoje odkrycie. 

Warto poznać bliżej tę wybitną postać, a autorzy oferują nam o wiele więcej - ciekawie zobrazowane zostały ówczesne realia życia. Młody czytelnik dowie się, jak wyglądała szkoła, studia, co jadano, jak wyglądały domu. 

Nie można nie wspomnieć o stronie wizualnej książki - stylowe ilustracje przenoszą nas w czasie do Polski, Europy przełomu piętnastego i szesnastego wieku. Ciekawa technika i w szczególny sposób przedstawione niebo przykuwają uwagę i rozbudzają takie zainteresowania i u czytelników, nie tylko tych najmłodszych!;)

Dodam jeszcze, że możecie też nabyć książkę z dołączoną płytą z filmem "Gwiazda Kopernika". To polski film animowany wyprodukowany przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jego premiera miała miejsce 2 października 2009 roku. To również ciekawy patent na przybliżenie postaci wielkiego astronoma.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku"
Autorzy: Katarzyna Ziemnicka, Paweł Ziemnicki
Ilustratorka: Ewa Bieniak-Haremska
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 16,5x23,5 cm
ISBN:  978-83-7672-599-4

Komentarze