"Smerfy i księga odpowiedzi. Tom 26" - z takimi księgami bądźmy ostrożni!;)Bardzo przewrotne przesłanie zawiera niniejsza przygoda Smerfów - wszak cenimy książki, kochamy je, kolekcjonujemy, zachowujemy dla potomnych te najcenniejsze, najbardziej wyjątkowe. Lektury otwierają przed nami nowe światy, dostarczają wiedzy, inspiracji, przeżyć - a tu właśnie książka znajdzie się na cenzurowanym, stanie się obiektem krytyki, rozlicznych zarzutów i pretensji.

Ale od razu warto wyjaśnić i uspokoić - to pozycja wyjątkowa! Tytułowa "księga odpowiedzi" jest bowiem po brzegi nasycona magią, a wszelkie takie przedmioty są nieco zdradliwe... W nieodpowiednich rękach potrafią przekształcić się w groźną broń.

Filmową animację o niebieskich istotkach zdominował motyw walki z podstępnym Gargamelem, którego wspiera jego czworonożny pupil - Klakier. Niesympatyczny czarodziej wymyśla coraz to nowe sposoby pojmania Smerfów i nie ustaje w wysiłkach, by zrealizować swoje knowania. Jak się okazuje, komiksy nie zawsze ten konflikt interesów obrazują, bardzo często wydarzenia rozgrywają się między samymi małymi bohaterami. Ich wzajemne relacje, rozbieżne pragnienia, rozmaite marzenia i dążenia są zarzewiem małych nieporozumień, konfliktów, sporów... Na szczęście Smerfy nie są zbyt wojowniczymi osobnikami, a do tego Papa Smerf skutecznie łagodzi wszelkie niesnaski, śpieszy z pomocą, służy radą i pomocą. 

Jednak gdy rozmaite okoliczności sprawiają, że Papa opuszcza wioskę, wówczas dzieją się różne mało chlubne zdarzenia. Tym razem Ważniak przy okazji sprzątania pracowni natyka się na pozostawiony w szafce klucz... To pokusa nie do odparcia - szafka zostaje otworzona, a zamknięta w niej niezwykła księga - na pozór niezapisana, w rzeczywistości skrywająca odpowiedzi na wszelkie pytania, magicznie pojawiające się na jej stronach staje się dla Smerfów wyrocznią, odpowiednikiem nieobecnego Papy. Pytania mnożą się, radość z uzyskanych wyjaśnień jest wielka, ale pojawia się też pokusa zawładnięcia takim skarbem. 

Wiedza to władza - a władza... demoralizuje. Przekonają się o tym bohaterowie. Nie tylko taka nauka wynika z tej historii. Czytelnicy przekonają się, że ślepe zawierzenie komukolwiek nie jest rozsądnym sposobem postępowania. Kto za nas decyduje, przejmuje nad nami władzę. Warto o tym pamiętać, bo nawet najmłodsi bywają postawieni w analogicznej sytuacji... Lektura jest zabawna, bo Smerfy pytają księgę o przedziwne, zaskakujące sprawy. Księga ma tak niezwykły wpływ na małych bohaterów, że zaczynają zachowywać się absurdalnie, wszystko uzależniają do wyczytanych odpowiedzi. 

Na szczęście Papa Smerf wraca, a on - w przeciwieństwie do na pozór wszechwiedzącej księgi - potrafi swoim małym podopiecznym pomóc zawsze - i tak się dzieje. Nie obawiajcie się zatem - happy end jest tej opowieści pisany;) 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Smerfy i księga odpowiedzi. Tom 26"
Scenarzysta: Alain Jost, Thierry Culliford
Ilustrator: Pascal Garray
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format: 21,6x28,5 cm
ISBN: 978-832-81-4222-0


Komentarze