Wierszowane świata poznawanie - nowe tytuły serii "Akademia mądrego dziecka. A to ciekawe"Cóż nowego w ulubionej serii? Przemiłe niespodzianki dla fanów przyrody, a takimi są chyba wszyscy mali odbiorcy! Nic dziwnego - to wszystko ciekawe, intrygujące, pełne niespodzianek. Miłe są spacery, wyprawy bliższe i dalsze na łono natury. Wielką radość sprawia możliwość obserwowania zwierząt, a wdzięcznymi obiektami są... owady. Wprawdzie potrafią znienacka odlecieć, ale przecież zaraz i nowy obiekt się pojawia - wystarczy cierpliwie poczekać. 

Młodsza jest megafanką przyrody, zatem wybierając się na terminowe spotkanie trzeba wychodzić wcześniej, bo zawsze przytrafi się nam okazja do intrygujących obserwacji;) Dlatego też całym sercem poleca nowy tytuł - "Owady i kwiaty". Jest on niezwykle adekwatny, bo kolejne czterowiersze autorstwa Zbigniewa Dmitrocy oraz towarzyszące im ilustracje to wdzięczne portrety pięknych okazów flory oraz rozmaitych małych żyjątek. Wśród nich są wszystkim znane - jak mrówka, biedronka czy pająk, ale też mniej oczywiste - w tym ulubieniec Młodszej - skorek. Nawet i nieco starsi mogą dzięki tej sympatycznej lekturze poszerzyć wiedzę (na przykład o informację, że kowal bezskrzydły potocznie zwany tramwajarzem, należy do rodziny pluskwiaków). 

Jest to i kształcąca, i działająca na wyobraźnię pozycja. Otóż owady te mają rozmaite pasje, a ich codzienność przypomina nasze życie. Zabawne rymowanki na pewno wywołają uśmiech na twarzach małych czytelników, a rymy są tak wdzięczne, że łatwo wpadają do głowy. Kolejny atut to pomysłowe ilustracje - wydają się wręcz trójwymiarowe, kipią bogactwem barw i dbałością o detale.

Fanom większych przedstawicieli fauny polecamy kolejny tytuł - "Myszka szuka domu". Choć główna bohaterka jest raczej mikra, to od owadów o wiele większa, a napotkane przez nią zwierzęta to ptaki, ssaki - czasem sporych rozmiarów, no i wreszcie - podstępny wąż. 

Ta wierszowa historia to opowieść o poszukiwaniu drogi do domu. Mała, zagubiona myszka liczy na pomoc spotkanych zwierząt, ale niestety - nikt nie umie jej podpowiedzieć, gdzie jest jej dom, rozmówcy są bardzo zajęci swoimi sprawami. A jako że spotykamy ich - wraz z myszką - nieopodal ich własnych domów, zatem po lekturze mamy już spore rozeznanie w tej materii:) 

Podobnie jak w książeczce "A to było tak..." na ilustracjach mamy zapowiedź kolejnego bohatera, który pojawi się na następnej rozkładówce, zatem to także okazja do ćwiczenia spostrzegawczości. Oprócz walorów edukacyjnych - czyli sporej porcji wiedzy przyrodniczej, mamy też sposobność dzięki tej lekturze porozmawiać o wzajemnej pomocy, o zachowaniu w takiej sytuacji, jaka spotkała myszkę. To nieco dłuższa opowieść, bo strofy opisujące wędrówkę myszki i jej spotkania są sześciowersowe. 

Oba tytuły gorąco polecamy, podobnie jak i całą serię, z którą mimo nieco zaawansowanego wieku nadal nie możemy się rozstać... Choć z drugiej strony jedna z książeczek ofiarowana znajomej małej dziewczynce wywołała taką radość!:)

 Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

Autor: Zbigniew Dmitroca
Ilustrator: Chiara Bordoni
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 22
Format: 21x19 cm
ISBN: 978-832-81-3814-8"Myszka szuka domu. Akademia mądrego dziecka. A to ciekawe"
Autor: Zbigniew Dmitroca
Ilustrator: Cristina Mesturini
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 22
Format: 21x19 cm
ISBN:  978-832-81-3813-1
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmontKomentarze