"Wszyscy jeteśmy wyjątkowi" - słowa mają moc!Książka "Wszyscy jesteśmy wyjątkowi" ma krzepiący tytuł, została pięknie zilustrowana, a jej treść zachwyca, zaskakuje, wzrusza, bawi, skłania do refleksji... Jest i wada - to jej długość. Idąc z Młodszą do szkoły rozmawiałyśmy o właśnie zakończonej lekturze i córka stwierdziła, że mogłoby być więcej tych opowiadań - i zaczęła mnożyć bohaterów - tych z książki i innych, którzy by tu pasowali. Według niej osobne opowiadania należałby się żyrafie i wiewiórce, mógłby być i jeleń, i dzik; skoro jest nosorożec - to i inne egzotyczne okazy. Niezależnie od siostry Starsza wyraziła zdziwienie, że się książka skończyła, zatem ja też śmiało dołączę do tej opinii i dodam, że z przyjemnością czytałoby się jeszcze! 

Choć od razu dodajmy, że zbiór opowiadań Katarzyny Baniewicz-Kowalczyk to jedna z tych pozycji, które uwielbiają - czy też uwielbiać będą - wszelcy koneserzy nietuzinkowych książek dla najmłodszych. Są takie, które na aukcjach osiągają niebotyczne ceny, a tę można w bardzo przystępnej wciąż jeszcze nabyć i cieszyć się filozoficznymi spostrzeżeniami, radością życia widoczną w postawach bohaterów, ich przekonaniami. 

To być może pokłosie wykształcenia autorki - jest filologiem klasycznym, zatem teksty filozofów starożytnych zna doskonale, a to wszak od nich czerpiemy inspiracje! Z drugiej strony ten literacki debiut dowodzi genialnego przemyślenia wizerunków postaci, kolejności pojawiania się wątków, splotów akcji. Bohaterami są zwierzęta, a rzecz się dzieje w lesie, ale i las jest nietypowy, i bohaterowie nie do końca tacy oczywiści - to wyjątkowe uniwersum, łączące rozmaite elementy w jedno, by nadać tej opowieści niezwykły charakter, by zapadła ona w pamięć, poruszyła nas. W tym to miejscu parą idealnie dobranych tancerzy stanie się mrówka i... nosorożec, kolejny taki duet to żyrafa i zając. Pająk niezadowolony z tak wielu nóg dostrzeże ich użyteczność, swe powołanie odkryje mucha, a swą unikatową cechę - bardzo zaskakującą - myszka - zresztą podobnie jak mrówka. 

Warto dodać, że wszyscy bohaterowie mogą liczyć na pomoc, na dobrą radę i wsparcie przyjaciół. To właśnie nasi bliscy potrafią pomóc nam dojrzeć inną stronę jakieś sytuacji, znaleźć wyjście, podpowiedzieć rozwiązanie. To ich słowa potrafią odmienić nasz dzień - jak to było w przypadku owcy, którą miło skomplementował łoś, choć chciał to uczynić i osioł, jednak zbyt się ociągał. Zatem nie wahajmy się z dobrymi ocenami, dostrzeżmy zalety innych, bez uprzedzeń nawiązujmy nowe relacje. Tego wszystkiego uczą nas historie zawarte w tym zbiorze. I jest to sympatyczna nauka - wiele dzieje się tu na polu relacji, przemyśleń, uczuć, wnioski wyciągamy sami. 

Nie zabrakło i ciekawych szczegółów - opisy postaci sprawiają, że stają się nam one bliższe. Poznajemy małe słabości, upodobania, pasje, szczegóły z życia codziennego. Wszystkie te kwestie upodobniają bohaterów do nas samych, a wrażenie dopełnia sposób przedstawienia ich na ilustracjach - w rozmaitych strojach, w trakcie zajęć typowych dla naszej egzystencji. Na pewno dzięki temu nawet najmłodsi łatwo odnajdą się wśród portretów zawartych na stronach tej lektury. Warto by przesłanie - by być otwartym na innych, a ze swej słabości uczynić atut - stało się cenną lekcją wyniesioną z poznawania (lub ponownego czytania:)) tych historii!


Polecam
Katarzyna i dziewczynki
"Wszyscy jesteśmy wyjątkowi"
autor: Katarzyna Baniewicz-Kowalczyk
ilustracje Ewa Beniak-Haremska 
Wydawnictwo: Media Rodzina 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 21x22,7 cm
ISBN: 978-83-8008-551-0Komentarze