"ART. Balonowa 5" - z sąsiadem raźniej i łatwiej!

W przeddzień Halloween niektórzy rodzice pewnie zastanawiają się, czy pozwolić pociechom na odwiedzanie sąsiednich mieszkań. A powodem są często obawy - jak też zostanie to odebrane, na kogo trafią najmłodsi, jak zostaną przyjęci... 

Często nasza znajomość współmieszkańców jest powierzchowna, w trudnej sytuacji nie bardzo mamy kogo poprosić o pomoc, pożyczenie czegoś, odebranie przesyłki czy inną sąsiedzką przysługę. Warto zmienić ten stan rzeczy - i to nie tylko ze względu na użyteczność takich znajomości. Zaprzyjaźniona osoba zwróci uwagę na podejrzane osoby, ale też możemy liczyć na rozmowę, dobrą radę, podzielenie się wiedzą czy przeżyciami. 

Tak właśnie jest w kamienicy usytuowanej przy ulicy Balonowej pod numerem piątym. Skąd wiemy, że bohaterowie tej opowieści tworzą taką zgraną paczkę? To widać już od początku - już pierwszy portret mieszkańca tego budynku dowodzi dobitnie, iż prezentuje go ktoś, kto go zna doskonale, kto go lubi, ceni, traktuje z szacunkiem. 

Zatem począwszy od mieszkającego pod jedynką rapera Myszki aż po lokatora ostatniego mieszkania wszyscy prezentują się ze swej najlepszej strony, pokazują swoje pasje, Widzimy barwne, ciekawie urządzone wnętrza, dowiadujemy się, jak dany bohater lubi spędzać czas, poznajemy jego zainteresowania. 

W niektórych mieszkaniach jest tłoczno - tak jak pod numerem szóstym, u Pająków, ale najczęściej grono lokatorów jest mniej liczne. Ale nawet gdy dana bohaterka - jak to jest w przypadku Sowy - jest nieobecna, wówczas o jej konikach i upodobaniach dowiemy się wiele z wystoju jej wnętrza. 

Co ciekawe, wszyscy lokatorzy mają artystyczno-twórcze zainteresowania. To także inspirująca okoliczność - warto rozbudzać takie pasje u najmłodszych, by doceniali własne możliwości, rozwijali manualną sprawność, uczyli się, że samodzielnie można stworzyć coś wyjątkowego. 

Prosto, klarownie napisana opowieść przekonuje, że bliskie osoby "na podorędziu" to nieoceniony skarb. Dzięki takim znajomościom poszerzają się nasze horyzonty, nie jesteśmy zdani na samych siebie, dni nigdy się nam nie dłużą! Z kolei niebanalne ilustracje to ukłon w stronę stylistyki lat 60-tych, 70-tych. Można dostrzec pietyzm w odtworzeniu detali, ciekawie dobrane formy i barwy. 
Po tę piękną opowieść z morałem naprawdę warto sięgnąć!

Polecam
Katarzyna i dziewczynki


"ART. Balonowa 5"
Autor: Mikołaj Pasiński
Ilustrator: Małgorzata Herba
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 22,52x28,5 cm
ISBN: 978-83-281-4480-4


  


https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont

Komentarze