"Biblioteczka Montessori. Geografia" - poznawanie przez działanie
W dzisiejszych czasach – zwłaszcza za sprawą urządzeń elektronicznych – określenie położenia jakiegoś miasta, państwa jest bajecznie proste. Ma to jednak swoje złe strony. Wielu młodych ludzi – choć nie tylko młodych – ma problem ze zlokalizowaniem obiektów geograficznych bez sięgania po udogodnienia internetowe. A by wypadało, ażeby słysząc o jakiś mistrzostwach świata, festiwalach filmowych, wystawach światowych, jak i tragediach (które się zdarzają i niestety się zdarzać będą) orientować się gdzie dane wydarzenie miało miejsce. Na jakim kontynencie go szukać. 
 
Jeżeli zależy nam na tym ażeby nasze dziecko poznało podstawy geograficzne, można zaopatrzyć je w najnowsze wydawnictwo EGMONTU z serii ,,Biblioteczka Montessori”. Otrzymało one podtytuł ,,Geografia”, a dedykowane jest dzieciom w wieku od 6 do 12 lat. 
 
Na początek rodzicie otrzymają informacje, jak skonstruowana jest książka. O każdym kontynencie podano podstawowe informacje z mapką ilustracyjną; tu znajdziemy rysunki, które spodobają się najmłodszym użytkownikom - przedstawione na nich zwierzęta, osoby, obiekty zaciekawią małych pasjonatów geografii.

Podstawową rolę grają trzy mapy konturowe. Na pierwszej dziecko musi do danego państwa dopasować nazwę, na drugiej – stolicę, a na ostatniej – flagę. W dwóch pierwszych przypadkach jako wzór służy duża, rozkładana mapa świata. Z kolei dopasowanie flag jest o tyle proste – zwłaszcza jak się przejdzie dwa pierwsze etapy – że pod każdą widnieje nazwa państwa. 
 
Ale myliłby się ten, kto sądziłby, że to tylko mechaniczne naklejanie. Odnajdywanie na dużej mapie wiadomości, poszukiwanie ich na mapach wewnątrz książki, utrwalanie wiadomości poprzez kilkukrotne ich powtarzanie - to poszerza wiedzę, buduje obraz świata. 

Duża mapa dołączona do tej publikacji posłuży do ćwiczeń, ale może też zawisnąć na ścianie (dziewczynom bardzo spodobała się taka doroślejsza wersja, bo dotychczasową oceniają jako "dla maluchów"). 


Polecam
Wojciech 


"Biblioteczka Montessori. Geografia"
Autorki: Marie Eschenbrenner, Sabine Hofmann
Ilustratorka: Emmanuelle Tchoukriel
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 56
Format: 23x26,8 cm
ISBN: 978-83-281-3695-3 
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont

Komentarze