"Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody" - fascynująca nauka
To niecodzienny pomysł, by nie będąc specjalistą z dziedziny biologii, pokusić się o przedstawienie zagadnień dotyczących szeroko rozumianej przyrody. Ale dla Iris Gottlieb stworzenie tej książki było kontynuacją zainteresowań z dzieciństwa. Zaprzyjaźnianie się z owadami, tropienie fauny i flory - to także pasja wielu małych odbiorców tej lektury. Takie obserwacje są ciekawe, można się wręcz zatracić w śledzeniu i podziwianiu, ale jak przedstawić rozmaite procesy znajdujące się u podstaw świata przyrody? Jak pokazać coś, co z racji rozmiarów - mikroskopijnych czy kosmicznych - tak łatwo oglądaniu się nie poddaje? 

Pomysł jest prosty, ale genialny - Iris Gottlieb jest ilustratorką, zatem na takiej bazie buduje swoje wyjaśnienia. To tłumaczenie na obrazy pozwala i młodszym pasjonatom nauk przyrodniczych zrozumieć niełatwe zagadnienia. Dla wielu osób będzie to okazja, by w ogóle zainteresować się taką tematyką, gdyż kolejne strony przynoszą mnóstwo ciekawostek - dotyczą one tych nie najpopularniejszych zwierząt, a nawet jeśli autorka wybiera mrówki czy znanego z architektoniczno-dekoratorskich umiejętności ptaka z rodziny altanników, to będą to wiadomości z zupełnie innej strony ukazujące temat. 

Treść została podzielona na trzy działy - "Nauki o życiu", "Nauki o Ziemi" i "Nauki fizyczne", zatem wachlarz poruszanych zagadnień jest bardzo szeroki - począwszy od genetyki, zoologii, anatomii poprzez geologię, meteorologię, geofizykę, fizykę, chemię, po astronomię. Na celowniku autorki znajduje się materia ożywiona i nieożywiona, procesy zachodzące w organizmach, ewolucja, przystosowania, dzieje Ziemi, jej miejsce we wszechświecie... Dodajmy, że to tylko przykłady, część poruszonych w "Ilustrowanym przewodniku" kwestii.

Trud autorki włożony w przybliżenie cudowności świata jest niepodważalny, doskonale widoczny i rzeczywiście daje efekty. Jako ilustratorka stosuje rozmaite sposoby na przedstawienie tematu: elementy personifikacji, przywoływanie różnorodności danego obiektu, formy, czasem zabawne skojarzenie (duszek-wirus czy drabina odległości kosmicznych). Choć we wstępie Iris Gottlieb deklaruje zastosowanie tłumaczenia na obrazy, to nie mogło się rzecz jasna obejść bez wyjaśnień. Te także można określić mianem obrazowych. Użyte terminy naukowe są wyjaśniane, zatem rzeczywiście - jak prowadzeni przez przewodnika zagłębiamy się w otaczający nas, zaskakujący świat. 

Polecamy
Katarzyna i Starsza 


"Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody"
Autorka, ilustratorka: Iris Gottlieb
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
Format: 20x25,4 cm
ISBN:  978-83-10-13332-8Komentarze