"Akademia mądrego dziecka. Odkryj przyrodę" - badawcze wyprawy najmłodszych:)
Gdyby chcieć określić, czy są te tytuły, pewnie użylibyśmy sformułowania, że to książeczki z twardymi kartkami, a ich tematem są zwierzęta. Na szczęście nie musimy się ograniczać do paru słów, bo byłoby to niesprawiedliwe, do tego nie zachęciłoby do sięgnięcia po nie, a naprawdę warto!

Zacznijmy od tego, co od razu rzuca się w oczy - czyli od strony wizualnej. Pozycje dla najmłodszych dzięki którym mogliby oni poznawać świat, powinny mieć stosowne ilustracje: oddające proporcje, kształty, kolory. I tak właśnie się rzecz ma w przypadku tytułów z serii "Akademia mądrego dziecka. Odkryj przyrodę". Autorki (zwierzęta oceaniczne i arktyczne zobrazowała Emily Dove, żyjące na farmie - Stephanie Fizer-Coleman) pokazały zwierzęta w charakterystycznych pozach, w trakcie rozmaitych czynności, oddały doskonale ich kształty oraz barwę sierści, skóry, upierzenia. Najtrudniej oczywiście jej przedstawić w idealnym odzwierciedleniu różnicę gabarytów i siłą rzeczy ci najwięksi przedstawiciele fauny są nieco zmniejszeni, a z kolei "maluchy" - np. trzmiel, myszka - ciut większe, ale widać starania, by proporcje były maksymalnie zachowane. 

To pozycje dla małych odbiorców, zatem choć znajdziemy informacje o tym, że jakiś gatunek stanowi pożywienie dla innego, to mimo to na ilustracji widać je obok siebie - i do żadnych ataków nie dochodzi. Wizerunki zwierząt są podpisane, zatem jeśli maluch zapyta: "A co to?", szybko można udzielić odpowiedzi. 

Oprócz informacji o gatunkach, znajdziemy też krótkie wiadomości dotyczące specyfiki każdego ze środowisk - dla początkujących, małych przyrodników to wystarczy, możemy sami dopowiedzieć jakąś ciekawostkę. 

Tacy mali badacze cieszą się z różnych form uatrakcyjniania nauki - jedną z nich jest ciekawy patent z zastosowaniem folii. Już patrząc na okładkę niejako wnikamy w głąb tej przyrodniczej przygody, bo dzięki przezroczystym fragmentom możemy dojrzeć kolejne ilustracje. Do tego na foliach umieszczone zostały drobne rysunki, co tworzy ciekawe złudzenie głębi przestrzeni, przenikania się. Warto dodać, że to na tyle trwały materiał, że bez szwanku wyjdzie z kolejnych lektur, seansów oglądania;)

Miło jest się uczyć poprzez działanie - zatem na kolejnych rozkładówkach maluchy będą mogły sprawdzić swoją spostrzegawczość - czy bez problemu odnajdą sowę? A trzy morskie ślimaki? Wiewiórkę? Te pytania to dobry początek zabawy: możemy szukać innych okazów, także flory, liczyć inne zwierzątka na ilustracjach. 

Na końcu w każdej książce znajduje się rozkładówka przedstawiająca wszystkich zwierzęcych bohaterów - najmłodszych czeka zadanie odszukać ich szybko na poprzednich stronach. Takie małe przypomnienie, usystematyzowanie i ugruntowanie wiedzy - oraz świetna zabawa!:)

Polecam
Katarzyna

"Na farmie. Akademia mądrego dziecka. Odkryj przyrodę"
Autorzy: Kimberly Faria, Robyn Newton, Amy Oliver
Ilustrator: Stephanie Fizer-Coleman
Wydawnictwo: Egmont 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 12
Format:
16.4x22.4cm 
ISBN:  978-83-281-4426-2
 "W Arktyce. Akademia mądrego dziecka. Odkryj przyrodę"
Autorzy: Kimberly Faria, Robyn Newton, Amy Oliver
Ilustrator: Emily Dove
Wydawnictwo: Egmont 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 12
Format:
16.4x22.4cm 
ISBN: 978-83-281-4425-5
 
 "W oceanie. Akademia mądrego dziecka. Odkryj przyrodę"
Autorzy: Kimberly Faria, Robyn Newton, Amy Oliver
Ilustrator: Emily Dove
Wydawnictwo: Egmont 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 12
Format:
16.4x22.4cm 
ISBN: 978-83-281-4427-9

 
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmont

Komentarze

  1. Książeczki właśnie czekają na przyjście Mikołaja, ale ja już je przejrzałam i są świetne. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)