"Niezwykła ksiega owadów" - kompendium, że mucha nie siada;)
Owady - choć przecież tak nam bliskie - nie są chyba zbyt dobrze znane. Z jednej strony wiele osób się ich boi (chociaż to takie maluchy!;)), niektórzy się brzydzą. Rzadko znajdują się w gronie domowych pupili. Kolejna kwestia to nasze metody poznawcze: wprawdzie owady nie czmychają tak jak ptaki czy ssaki, które płoszymy już z daleka samym naszym wyglądem, ale to z kolei niezbyt duże obiekty do obserwowania. Ktoś powie - dla chcącego nic trudnego, zatem warto przyglądać się z bliska owadom - i my też tak robimy, póki nie odbiegną czy nie odlecą. Młodsza ma na swej liście ulubionych gatunków zwierząt sporo owadów, latem dołączyły do tego spisu skorki, zatem rozumie się samo przez się, że nasz dom jest przyjazny owadom i gdy jakiś zawita do nas, w grę wchodzi jedynie delikatne pochwycenie i odtransportowanie na podwórko;) 

Generalnie owady to tacy sezonowi goście i właśnie powoli dobiega końca czas ich wizyt. Dla zafascynowanych światem tych małych stworzonek oczekiwanie na wiosnę i ponowne spotkanie z ulubieńcami skróci genialna lektura - piękne wydana, z zachwycającymi ilustracjami, będąca kopalnią wiedzy na temat tych intrygujących istotek;) 

Książki nabywane w internetowych sklepach potrafią nas zaskoczyć - jak na przykład maleńki atlas drzew z mikroskopijną czcionką, którego to zakupu nie poprzedziło zerknięcie na wymiary;) Wprawdzie mniejsze pozycje są poręczne, łatwiej je gdzieś umieścić w napakowanej biblioteczce;), jednak uwielbiamy te duże okazy, które zachęcają do wspólnej lektury, rozłożenia książki na kolanach nawet dwóch osób;) Pozwalają one docenić kunszt ilustratora, no i wiadomo - na dużym formacie sporo wiadomości można zawrzeć! Taka jest właśnie "Niezwykła księga owadów" - zachwyca drobiazgowo oddanymi wizerunkami owadzich bohaterów, ciekawymi pomysłami na ich zobrazowanie. Format książki jest imponujący, ale dzięki niemu wszystkie rysunki są wyraźne, czytelne, przemawiają do wyobraźni odbiorcy i na pewno zapadają w pamięć.

Frapujące ilustracje towarzyszą wciągającym tekstom. Księga wciąga czytelnika;) Naprawdę niełatwo przerwać lekturę, bo sposób ujęcia tematu przez autora łączy naukową pasję z klarownym ujęciem tematu, z sięganiem po rozmaite formy przekazu - opowiadanie, baśni, ciekawostka, sensacyjna relacja. 

Owady okazują się wdzięcznymi obiektami do poznawania - ciekawe są ich zwyczaje, sposoby zdobywania pożywienia, łączenia się w pary, organizacja panująca w ich skupiskach, ba - nawet budowa ciała, ubarwienie czy dojrzewanie to tematy, które potrafią zaskoczyć odbiorcę (także tego starszego;)). Inspiracją do powstania tej książki były odwiedziny szerszenia europejskiego w gabinecie autora, na kartach tej wyjątkowej pozycji sportretowani zostali jego "ulubieńcy", ale jest to reprezentacyjne grono, zatem lektura dostarczy czytelnikom solidnej porcji wiedzy. By ułatwić wracanie do ulubionych fragmentów, na końcu książki umieszczony został indeks. 

I jeszcze taka koincydencja - owady mają sześć nóg, a my książce wystawiamy... szóstkę! Z plusem!

Polecamy
Katarzyna i Młodsza


"Niezwykła księga owadów"
Autorka: Bart Rossel
Ilustratorka: Medy Oberendorff
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 27x37 cm
ISBN: 978-83-10-13307-6


Komentarze