"Explorer Academy. Podwójna helisa" - w świat nauki, przygody i emocji"To niemożliwe!" - pewnie podobne deklaracje padną z ust młodych czytelników, gdy dotrą do końca książki... Do tego zajmie im to niezbyt wiele czasu, bo choć pozycja niemała - 218 stron, ilustracji nie aż tak wiele, czytania niby dużo - to okaże się, że takie historie połyka się w mig i teraz pozostaje tylko czekać z niecierpliwością na kolejny tom. Trudi Trueit zapowiada na swojej stronie, że będzie on dostępny w drugiej połowie marca, można też znaleźć zapowiedź piątej części - również w tym roku, we wrześniu. Liczymy zatem na to, że Cruz wyjdzie cało z opresji, a Wydawnictwo Olesiejuk jak najszybciej pozwoli nam upewnić się w tym względzie i emocjonować się kolejnymi przygodami dzielnego, przedsiębiorczego nastolatka.

Akademia Odkrywców to szkoła pod każdym względem nietypowa. Znajduje się ona na statku, zatem to także swego rodzaju internat. Doborowe grono wykładowców potrafi zaintrygować uczniów, wciągnąć w świat nauki. Niebagatelnym wsparciem są przeróżne urządzenia i wynalazki umożliwiające poszerzanie wiedzy, które nie tylko nie nuży, ale wręcz ekscytuje. Zadania stawiane przed adeptami są ciekawymi wyzwaniami. Nic dziwnego, że nawet i lektura niesie taki edukacyjny ładunek - oczywiście najlepiej byłoby dołączyć do grona uczniów, ale i poznawanie ich przygód przynosi nie tylko emocje, ale i wiedzę na wiele tematów.

Główny bohater, dwunastoletni Cruz Coronado, ma nie tylko kolejne ciekawe tematy do zgłębienia podczas zajęć Akademii Odkrywców. Wraz z przyjaciółmi kompletuje niezwykle cenny naszyjnik. Jego wartość wynika z treści, które są w nim zawarte. To przesłanie-zadanie powierzone chłopcu przez jego nieżyjącą mamę. Petra Coronado za pośrednictwem holodziennika, który otworzyć może jedynie Cruz, przekazuje kolejne wskazówki. Rozsiane po różnych zakątkach kuli ziemskiej fragmenty receptury nie jest łatwo odnaleźć, a jakby tego było mało - jest i złowroga organizacja chcąca wszelkimi metodami wejść w posiadanie tych bezcennych kawałków marmuru. Należący do niej ludzie nie cofną się przed niczym, "Podwójna helisa" to także dramatyczne działania Cruza, jego przyjaciół, ale też cioci Marisol podjęte, by uratować ojca chłopca porwanego przez Mgławicę.

Szybkie tempo akcji nieco tonują fragmenty przedstawiające nietuzinkowe zajęcia uczniów Akademii Odkrywców. Archeologia, geografia, przyroda, historia... - mnóstwo ciekawych treści zawartych zostało w opisach badań, eksperymentów czy konkursowych zmagań. To niebanalny sposób na zainteresowanie młodego odbiorcy tymi tematami. Wabikiem są przygody Cruza, detektywistyczny wątek, sensacyjne perypetie, intrygujące nowinki technologiczne przedstawione w lekturze, ale nie mniej ciekawe okazuje się wiedza o świecie w taki pomysłowy sposób przekazana czytelnikom.

Pojawia się także temat przyjaźni, odpowiedzialności, pokazane są rozmaite postawy, bohaterowie ewoluują, powstają między nimi nowe relacje, więzi. Zaplanowany na siedem tomów cykl każe się spodziewać jeszcze wiele emocjonujących przygód, zaś jego edukacyjne walory zapewniają, że chwile poświęcone lekturze to nie tylko miły, ale i pożytecznie spędzony czas.

Polecamy
Katarzyna i Starsza
"Explorer Academy. Podwójna helisa"
Autorka: Trudi Trueit
Ilustrator: Scott Plumbe
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 15x23 cm
Liczba stron: 218
ISBN: 978-832-74-9057-5
Komentarze