"Matematyka.Edukacja domowa" - zarazić matematycznym bakcylem;)Katarzyna Trojańska ma mnóstwo sukcesów na polu edukacji, wiele ciekawych koncepcji przybliżających najmłodszym (i nie tylko) nawet te trudne matematyczne zagadnienia. Dzięki jej innowacjom, jej podejściu i nowatorskim metodom przedmiot sprawiający problemy staje się lubianym! Nauczycielka i pedagog jest orędowniczką edukacji domowej, stworzyła Ekstra Klasę odpowiadającą potrzebom uczniów i rzeczywiście rozbudzającą zamiłowanie do nauki, także do matematyki;) Bo choć nie brak wśród uczniów matematycznych talentów, to wiele osób miewa problemy z opanowaniem zalecanych programowo zagadnień. 

Niniejszy cykl to trzy pozycje dla przedszkolaków. To "środkowa" część serii oswajającej dzieci z matematycznymi treściami, budującej solidne podstawy do bezproblemowego opanowania wymagań jakie stawia przed uczniami szkoła. Za stronę wizualną książek odpowiada Natalia Berlik i można powiedzieć, że ilustracje od razu zjednują małego odbiorcę. A gdy zagłębimy się w świat pysznych potraw (poziom A), wciągających historyjek (poziom B) i opowieści o lalkach i ich domkach (poziom C), to okaże się, że jest to świetna zabawa, która zaowocuje zdobyciem sporej porcji wiedzy oraz ugruntowaniem jej. 

Niewiarygodne, jak zmieniły się propozycje dla najmłodszych przybliżające im rozmaite treści matematyczne! Jeszcze parę lat temu dominowały książeczki skonstruowane na zasadzie: przyklejenie naklejki z odpowiednią cyfrą/liczbą, kaligraficzne ćwiczenie utrwalające kształt, kolorowanka. Zapału przy ich wypełnianiu nawet najpilniejszych maluchom nie starczało na długo... Czasem pojawiały się ciekawsze pomysły - policzenie elementów, zadania oparte na kodowaniu. Kto miewa do czynienia z takim publikacjami dla dzieci ten przyzna, że kluczem jest urozmaicanie poleceń, pomysłów, tak by uniknąć powtarzalności, znużenia. 

A co jeszcze gwarantuje sukces, zainteresowanie pociech, poszerzenie wiedzy i umiejętności? Katarzyna Trojańska osadza swoje propozycje w świecie bliskim małym użytkownikom. Tematy to wspólne przygotowywanie posiłków, ubieranie się, zabawy. Opisywane jest otoczenia dziecka - dom, podwórko, ogród, park czy łąka. Matematyka nie jest zatem izolowanym przedmiotem - pokazana została użyteczność tej nauki w codziennym życiu, w przeróżnych sytuacjach. A same książeczki choć w tytule mają nazwę królowej nauk, to kształcą rozumienie tekstu, logiczne myślenie, uczą zasad zdrowego odżywiania.

Aktywności podejmowane przez małych odbiorców podczas korzystania z tych publikacji są przeróżne: rysują, kolorują, kształcą się w pisaniu, rzecz jasna liczą, analizują informacje, odszukują właściwe odpowiedzi. Są polecenia oparte na tak lubianych labiryntach, szyfry, kody. I jeszcze jedna fantastyczna rzecz - choć tak naprawdę - mnóstwo! - piękne naklejki (które poza tym łatwo odkleić z arkusza - nie zawsze to norma, a nic tak nie frustruje jak rozerwana podczas odklejania nalepka...). Jest i okazja do ćwiczenia małej motoryki - sztywniejsze strony z elementami do wycinania, które użyte zostaną do wykonania zadań i do gier matematycznych.

"Edukacja domowa. Matematyka" oferuje pomysły na polubienie matematyki, pokazanie jej użyteczności, na dobrą zabawę. Choć pozycje objętościowo nie tak wielkie - bo trzydziesto- lub czterdziestostronicowe, to zaproponowane działania mogą być użyte jako wzór do podobnych aktywności.

Polecam
Katarzyna 

"Edukacja domowa. Matematyka - jedzenie i grafomotoryka. Poziom A (3-4 lata)"
"Edukacja domowa. Matematyka - słuchanie i historyjki obrazkowe. Poziom B (4-5 lat)"
"Edukacja domowa. Matematyka i domki dla lalek. Poziom C (5-6 lat)"
Autorka: Katarzyna Trojańska
Ilustratorka: Natalia Berlik
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: miękka
Liczba stron: 30, 30, 40
Format: 21x29.5 cm
ISBN: 978-832-74-9015-5, 978-832-74-9016-2, 978-832-74-9017-9


Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

Komentarze