"Atlas cudów świata" - wyruszamy w nietuzinkową podróż!:)
Ta okazała pozycja to nietypowy bilet na podróż, a właściwie - na mnóstwo wypraw w rozmaite zakątki świata. Kolejna rozkładówka to nowa ekspedycja, okazja, by poznać wspaniałe budowle stworzone przez ludzi, ale też zachwycające dzieła natury. Ben Handicott zaprasza małych czytelników do eksplorowania tytułowych cudów świata, a jest ich niemało i z pewnością część z tych propozycji zaskoczy odbiorców. 

Wieża Eiffla, Wielki Mur Chiński czy piramida Cheopsa to obiekty, które i młodsi czytelnicy rozpoznają bez trudny na ilustracjach, ale jest także mnóstwo mniej oczywistych lokalizacji, jak choćby zamek Neuschwanstein, Kīlauea - czynny wulkan w archipelagu Hawajów, prekolumbijskie miasto Chichén Itzá, niezmiernie bogata w rozmaite okazy fauny równina Pantanal... 

Gdziekolwiek byśmy się nie udali, tam znajdziemy miejsca intrygujące, z ciekawą przeszłością; studiując mapy siedmiu kontynentów umieszczone w tym atlasie znajdziemy inspiracje do zgłębiania wiedzy o świecie - są na nich zlokalizowane nie tylko cuda świata szczegółowo przedstawione na kolejnych rozkładówkach, ale też mnóstwo innych atrakcji turystycznych. Zanim zobaczymy je na własne oczy, warto poznać je za pośrednictwem zdjęć, opisów, filmów. 

A co znajdziemy na trzydziestu rozkładówkach przedstawiających szczegółowo wybrane miejsca? Krótki tekst dostarcza rozmaitych informacji - w dwóch-trzech akapitach umieszczone zostały wiadomości o przeszłości miejsca, powstawaniu danego obiektu, zmianach, jakie zachodziły w jego wyglądzie, przeznaczeniu. To nie koniec wiadomości! Znajdziemy je także umieszczone na rysunku - zwracają uwagę na detale, ciekawostki. Ilustracji zawsze towarzyszy także niewielka mapa umieszczona w kółku - ułatwiająca orientację, lokalizację danego miejsca. Niekiedy znajdziemy więcej takich okienek z ciekawostkami, choćby dokładniej ukazanymi detalami budowli. 

Fani fauny także znajdą wiadomości na ulubiony temat, podobnie jak miłośnicy historii czy zapaleni podróżnicy (nawet jeśli póki co odbywają podróże palcem po mapie;)). Opisy działają na wyobraźnię, a styl ujmowania wiadomości zachęca do zgłębiania tematu. Jest i propozycja zabawy - ćwiczenie spostrzegawczości poprzez wyszukiwanie wybranych elementów ilustracji zebranych na końcu atlasu. W wyszukiwaniu treści pomaga indeks, zatem łatwo odnaleźć informacje, na których nam w danej chwili zależy. 
To cenna i wartościowa lektura - do tego: piękna pozycja!

Polecamy

Katarzyna i dziewczynki


"Atlas cudów świata"
Autor: Ben Handicott
Ilustrator: Lucy Letherland
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Format: 27,2x37 cm
ISBN: 978-83-10-13399-1Komentarze