"Ćmony i Smeśki" - kosmiczna przygoda z cennym przesłaniemNajlepszą rekomendacją do sięgnięcie po tę książkę jest autorki duet - Julia Donaldson i Axel Scheffler. "Za chwilę" ich kultowe dziecko - Gruffalo - skończy 21 lat! A na swoim wspólnym koncie;) mają wiele świetnych pozycji, zatem już nazwiska autorów gwarantują ciekawą historię, zabawę, intrygujące przygody...

Gruffalo jest wyjątkowy osobnikiem, czarownica (z "Miejsca na miotle") to również zaskakująca bohaterka, ale takiego niezwykłego grona postaci jeszcze w książkach Julii Donaldson nie spotkaliście! Może dlatego, że rzecz się dzieje na dalekiej planecie! Kosmos w wydaniu autorów jest zaludniony bardzo intrygującymi istotami, ale choć wizualnie nietypowe, choć zwyczaje miewają zaskakujące, to ich postępowanie może nam nasunąć pewne analogie do tego, co możemy obserwować wokół nas...

Tytułowe Ćmony i Smeśki to sąsiedzi, ale tacy, którym zupełnie to sąsiedztwo nie odpowiada. Odmienny wygląd, inne zwyczaje, różne od naszych upodobania... - czasem przeciwieństwa się przyciągają, ale na ogół patrzymy podejrzliwie na takich "innych". 

Rodziny Żanety i Arturka w sztandarowy sposób pokazują, jak się taką niechęć buduje: wszystko co inne jest dziwaczne, niewłaściwe - zatem niebezpieczne, zagraża nam. Niezwykle wymowni babcia Smeśka Arturka i dziadek Ćmonki Żanety potrafią obrazowo odmalować te niebezpieczeństwa, a w miarę upływu czasu modyfikują przerażające wizje. 

Jacy są młodzi? Na szczęście zupełnie nie podzielają obaw starszego pokolenia! Stąd odłączenie się od swoich, poznanie kogoś innego, sympatia, przyjaźń, w końcu miłość - a potem... wspólna ucieczka! Chęć rozłączenia zakochanych paradoksalnie jednoczy rodziny - w zamyśle tylko na chwilę, jednak nie tak łatwo w bezkresnym wszechświecie odnaleźć parę uciekinierów. Dzięki temu poznajemy inne planety i jeszcze bardziej zaskakujące istoty.

Najmłodszych rozbawią przygody, zaciekawią kosmiczni bohaterowie, przekazywane w wierszowanej formie przestrogi także budzą uśmiech. To okazja do ćwiczenia pamięci - bo wierszowane opowieści Julii Donaldson świetnie się nadają do takich celów. Z kolei ilustracje Axela Schefflera zainspirują do twórczych działań w zobrazowaniu własnych wizji dotyczących niezwykłych kosmitów (a kolor małego bohatera, który pojawi się na końcu książki, zachęci pewnie do sięgnięcia po farby;)).

W takiej niezwykłej formie - bardzo przyjaznej, zaciekawiającej małego odbiorcę, zawarte zostało cenne przesłanie. "Wszystkim dzieciom uchodźców" - taką dedykacją opatrzona została ilustracja znajdująca się na końcu książki. W tym kontekście odczytujemy historię Żanety i Artura jako apel o tolerancję, otwartość, empatię. 

Polecamy
Katarzyna i Młodsza
"Ćmony i Smeśki"
Autorka: Julia Donaldson
Ilustrator: Axel Scheffler
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 26,9x24 cm
ISBN: 978-83-10-13560-5 

Komentarze