"Edukacja domowa. Matematyka" - uczniowie kochają królową nauk!:)
Matematyczna seria Katarzyny Trojańskiej wzbudzi zazdrość starszego rodzeństwa małych użytkowników - że oni mają już za sobą edukację wczesnoszkolną. Jednak zamiast się smucić, można włączyć się do wspólnej zabawy, bo taką właśnie formułę poznawania matematycznych zagadnień przyjęła autorka. 

Poznawanie królowej nauk poprzez działanie, w praktyce to przyjemna lekcja, a dodatkowo służący do tego materiał przekonuje, że matematykę znać warto,  że jest ona niezwykle użyteczna, ba - niezbędna, zatem wymówki o braku zdolności w tej materii nie powinny mieć miejsca. Warto te zdolności odnaleźć, rozbudzić w sobie matematyczną pasję, bo okaże się, że w codziennym życiu wciąż natykamy się na sytuacje, gdy liczenie, kalkulowanie, obeznanie z liczbami jest niezbędne. Zwykłe zakupy są tego dowodem, nabywanie towaru na raty, kupno płytek czy paneli albo materiału sprzedawanego w metrach, do tego rozmaite przepisy kulinarne, które czasem musimy dopasować do naszych potrzeb, przeliczyć proporcje - to tylko kilka szybko się nasuwających przykładów. Miłośnicy gier potwierdzą, że przydaje się umiejętność liczenia, logicznego myślenia, by ta rozrywka dawała satysfakcję. 

Zeszyt przeznaczony dla klasy pierwszej to właśnie taka jakby gra, ale też okazja do ćwiczenia motoryki, sprawności manualnej, oczywiście rzecz jasna - także logicznego myślenia, a okazją do takiego matematycznego treningu jest zabawa z klockami! W środku książki znajdują się sztywne karty do wyjęcia, wycięcia, sklejenia... Nieco pracy dla małych rąk i palców, ale wszystko wynagrodzi satysfakcja ze stworzenia samodzielnie klocków - do zabawy i nauki! Powstałe w ten sposób sześciany i ostrosłupy posłużą do wykonania zadań - odtworzenia budowli pokazanych na rysunkach. Przykłady o różnym stopniu trudności pozwolą ćwiczyć zmysł obserwacji. Porównanie rysunku i własnej budowli da okazję do samodzielnej korekty błędów. Są tu i zadania nawiązujące do umiejętności kodowania, zachęta do wymyślania podobnych zadań, a wreszcie - gra planszowa angażująca całą rodzinę. 

Poziom B to z kolei rozmaite kwestie pieniężne. Wiele pociech z przyjemnością towarzyszy w zakupach, a swoje oszczędności także lubi wydać na rozmaite cele. By się nie pogubić w labiryncie złotówek i groszy, w dodawaniu cen, ocenie - czy stać nas na dany zakup, dobrze jest przeprowadzić taki zakupowy trening. Kolejne zadania ćwiczą rozpoznawanie monet, banknotów, podliczanie zakupów, dokonywanie wyboru rzeczy możliwych do nabycia za posiadaną kwotę. Jest i gra, dwie strony z naklejkami (bardzo lubiany aspekt:)), trzeba coś narysować, stworzyć paragon;).

Ostatnia pozycja z tego cyklu rozbudza nasze apetyty;) - ułamki bardzo korespondują z dzieleniem jakichś smakołyków - owoców, pizzy, ciasta, czekolady... Na takich sympatycznych przykładach najmłodsi poznają pojęcie ułamków, nauczą się określać, z jaką częścią całości mamy do czynienia, będą dodawać, odejmować. Zabawowy patent na naukę to w tym tomie bingo, choć równie miłe będzie z pewnością przygotowywanie sałatki jarzynowej lub pizzy według przepisów, które znajdziemy w tej książce. Dla tych, co lubią wiedzieć więcej, przywołana została historia ułamków, a wszyscy powinni przeczytać ciekawostki o wpływie cukru na nasze zdrowie (nieco studzące słodyczowe apetyty...;)). 

Polecamy!
Katarzyna i Młodsza

"Edukacja domowa. Matematyka i zabawy konstrukcyjne. Poziom A (klasa 1)"
"Edukacja domowa. Matematyka i wielkie zakupy. Poziom B (klasa 2)"
 "Edukacja domowa. Matematyka – pyszności i ułamki. Poziom C (klasa 3)"
Autorka: Katarzyna Trojańska
Ilustratorka: Natalia Berlik
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: miękka
Liczba stron: 60, 40, 40
Format: 21x29.5 cm
ISBN: 978-832-74-9018-6, 978-832-74-9019-3, 978-832-74-9020-9
Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

Komentarze