"Śledztwa Enoli Holmes. Sprawa dwóch zaginięć. Tom 1" - dziewczyna-detektyw bierze sprawy w swoje ręcePod koniec XIX wieku dziewczęta trafiały na pensję, gdzie dzięki odpowiedniemu wykształceniu wyrastały na młode damy - wówczas stawały się odpowiednimi partiami do zamążpójścia i w ten sposób ich życie było już do końca zaplanowane. Niezbyt ambitnie, ale wygodnie byłoby wybrać taką drogę, jednak bohaterka tej książki ma zupełnie inne plany!

Czternastoletnia Enola mieszka z mamą - jednak nie poznamy jej, bo akcja opowieści rozpoczyna się w dniu urodzin dziewczyny, gdy jej mama niespodziewanie znika... To dramatyczne zdarzenie, ale Enola nie popada w rozpacz, tylko działa - szuka w okolicy, jedzie do pobliskiego miasteczka, wypytuje, docieka, analizuje... Nic dziwnego - wszak jest siostrą Sherlocka Holmesa! 

Poszukiwania dziewczynki nie dają rezultatu, więc na pomoc zostają wezwani z Londynu bracia - Sherlock i Mycroft. Ostatni raz widzieli siostrę dziesięć lat temu, obaj są kawalerami, zatem rodzeństwu trudno jest znaleźć wspólny język. Okazuje się też, że z matką też nie mieli zbyt dobrych relacji, co więcej - starszy Mycroft zarzuca, że zaginiona przywłaszczyła sobie spore sumy pieniędzy. Podejrzewają więc, że zniknięcie było celowym, zaplanowanym działaniem.

Enola jest zawiedziona zachowaniem braci - nie podoba się jej plan wysłania jej na pensję, co postanawia Mycroft, nie znosi niewygodnych strojów, które brat każe jej uszyć, martwi ją brak działań, by odnaleźć mamę... 

Wyjście jest jedno - musi sama zacząć śledztwo! Zmysł obserwacji pozwala Enoli dostrzec ważne wskazówki zostawione przez mamę. Z rozmów i zapisków wyłania się pełniejszy jej obraz - nierozumianej artystki pragnącej samorealizacji. Czy uda się ją odnaleźć?! 

Enola uskrzydlona swoimi odkryciami ucieka w drodze na pensję i zaczyna samodzielną egzystencję. Mając takie geny bez wahania włącza się w śledztwo dotyczące zaginięcia dwunastoletniego wicehrabiego, przygoda goni przygodę, dzieje się wiele, a kolejne strony przynoszą także w ciekawy sposób przekazaną wiedzę o epoce, zwyczajach, rozbudowują obraz bohaterki, jej bliskich. 
 
Wyróżnikiem komiksu jest jego szata graficzna, znakomicie wpisująca się w klimat XIX-wiecznej Anglii. Historia ta stanowi komiksową adaptację powieści Nancy Springer. Oprócz emocjonujących przygód czytelnicy znajdą w niej strony z tajnego notatnika Enoli, jej zapiski, rysunki, przemyślenia, wyjaśnienia języka kwiatów, tajne szyfry... Stylowa i wysmakowana pozycja dla wielbicieli detektywistycznych historii oraz publikacji w wyjątkowej, pięknej formie.Polecam
Katarzyna 
"Śledztwa Enoli Holmes. Sprawa dwóch zaginięć. Tom 1"
Autorka, ilustratorka: Serena Blasco
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 84
Format: 21,6x28,5 cm
ISBN:  978-83-281-9813-5

 


Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)